Ford до Tesla: Моите акции се многу подобри од твоите

36

Акциите на Ford Motor Co. порасна за околу 140% минатата година, победувајќи го американскиот производител на автомобили Tesla Inc., неговиот најголем ривал меѓу традиционалните производители General Motors и многу стартапи за електрични возила, станувајќи производител на автомобили со најголем раст на акциите за 2021 година, пренесе CNBC.

Инвеститорите ја наградија стратегијата што индустрискиот ветеран Џим Фарли му ја наметна на Ford по преземањето на функцијата во октомври 2020 година, наследувајќи го Џим Хекет.

Фарли вети дека ќе биде поотворен и подиректен со инвеститорите. Тој, исто така, започна план за реструктуирање наречен Ford +, кој пренасочува повеќе ресурси за производство на електрични возила како што е пикапот F-150 Lightning, кој се очекува да се појави на пазарот наскоро.

„Го спроведуваме нашиот план и ќе продолжиме да го правиме тоа за секој бизнис во нашето портфолио да има одржлива иднина. Ако не, ќе го реструктуираме“, рече Фарли во интервју во јануари 2021 година.

Аналитичарот на Morgan Stanley, Адам Џонас, рече дека тоа е „навистина силна година за Ford…најважната од стратешка гледна точка година за компанијата од финансиската криза“.

Најголемото зголемување на цената на акциите на Ford во една сесија се случи на 10 декември, кога Фарли потврди на Twitter дека ќе го зголеми тројно производството на електричниот SUV Mustang Mach-E на повеќе од 200.000 годишно за Северна Америка и Европа до 2023 година. CNBC непосредно пред тоа, компанијата ја суспендираше можноста за претходна резервација на F-150 Lightning, откако нарачките достигнаа 200.000.

На тој ден, акциите на концернот пораснаа за 9,6% до 20-годишниот максимум од 21,45 долари по акција.

Втората сесија, на која компанијата забележа забележителен раст, беше на 28 октомври, кога акциите пораснаа за 8,7 отсто. Потоа Ford го претстави својот извештај за третиот квартал и ги подигна своите годишни насоки, надминувајќи ги проценките на аналитичарите.

На 26 мај, акциите на концернот пораснаа за 8,5%, кога за време на состанокот со главните акционери, менаџментот откри детали за Ford +.

Откако Фарли го презеде кормилото пред повеќе од 15 месеци, акциите на Ford пораснаа за повеќе од 200 проценти. Се очекува растот на цените да продолжи доколку компанијата успее да ги спроведе иницијативите на Ford +, кои вклучуваат забрзување на плановите за воведување електрични возила и постигнување на профитна маржа од 8% пред камати и даноци до 2023 година.

Акциите на компанијата ја завршија 2021 година со пораст од 136,3%, тргувајќи се за 20,77 долари по акција. Пазарната капитализација на Ford е 83 милијарди долари, а компанијата треба да помине долг пат за да ги достигне лидерите во овој поглед и некои неодамнешни стартапи, како што е Rivian.

За 2021 година, Tesla е на второто место по годишен раст на цената на акциите, со раст од 49,8% и пазарна вредност од 1,1 трилиони. долари. Трет е Lucid, со годишен пораст на цената од 41,8% и пазарна капитализација од 62,6 милијарди долари. Следат Volkswagen (41,2%), General Motors (40,8%), Toyota (19,9%), Ferrari (12,8%) и Stellantis (10%).