Foxconn доживеа голем пад на приходите

24

Најголемиот снабдувач на „Apple“, „Foxconn“, рече дека неговите приходи минатиот месец паднале за 11,65 отсто во споредба со истиот период во 2022-ра година поради послабата побарувачка за потрошувачка електроника.

Сепак, приходите за февруари беа над 13 милијарди долари, што е втор најголем број постигнат за месецот, забележа „ВВС“.

„Foxconn“, исто така, додаде дека операциите во најголемата фабрика за „iPhone“ во светот во кинескиот град Женгжу се опоравуваат откако беа отфрлени политиките за нулта Ковид.

„Врз основа на перформансите на приходите во првите два месеци, изгледите за првиот квартал од 2023-та година се приближно во согласност со очекувањата на пазарот“, велат од компанијата.

Во ноември, „Apple“ предупреди дека испораките на новиот „iPhone 14“ ќе бидат одложени откако кинеските власти ја затворија населбата Женгжу каде што се наоѓа мегафабриката на „Foxconn“.

Две недели подоцна, во фабриката избувнаа протести, нарушувајќи го производството, бидејќи илјадници работници ги напуштија производните линии.

Минатиот месец, „Foxconn“ рече дека нејзиниот јануарски приход скокнал за 48,2 отсто во однос на претходната година, достигнувајќи рекорд бидејќи производството во Женгжу се врати на нивоата пред пандемијата.

Во меѓувреме, компанијата истражува опции за проширување на производството во Индија.

Откако Јанг Лиу, претседателот и извршен директор на „Foxconn“, ја посети земјата минатата недела, медиумите објавија дека компанијата планира да инвестира до 1 милијарда долари во голема фабрика за „iPhone“ во Бенгалуру. Инвестицијата на „Foxconn“ во Индија се проценува дека ќе отвори околу 100.000 нови работни места.

„„Foxconn“ ќе продолжи да комуницира со локалните власти за да ги бара најкорисните можности за развој за компанијата и сите засегнати страни“, рече Лиу.

Во моментов, „iPhone“-ите се склопуваат во Индија од неколку добавувачи на „Apple“, вклучувајќи го и „Foxconn“.