Foxconn инвестира 700 милиони долари во фабрика во Индија

26

Foxconn Technology Group, партнер на технолошкиот гигант Apple, планира да инвестира околу 700 милиони долари во нова фабрика во Индија за да го поттикне локалното производство, велат запознаени со ситуацијата.

Тајванска компанија планира да изгради фабрика за производство на телефони iPhone на површина од 300 хектари во близина на аеродромот во Бенгалуру, според анонимни извори. Во таа фабрика Foxconn би можел да склопува и одредени делови од електрични автомобили, пишува Bloomberg.

Ова е една од најголемите инвестиции на Foxconn во Индија досега. Исто така, ваквите потези укажуваат на ризикот Кина да го загуби статусот на најголем производител на електроника за широка потрошувачка во светот. Apple и другите американски брендови ги прекинуваат договорите со кинеските добавувачи за истражување на други производствени локации, како што се Индија и Виетнам. Зборуваме за промени во синџирите на снабдување кои беа забрзани за време на пандемијата, а потоа и војната во Украина, и кои може да го променат начинот на кој се произведува електрониката.

Новата фабрика во Индија се очекува да вработи 100.000 работници, според анонимни извори. Производниот комплекс на компанијата која склопува телефони iPhone во Женгжу моментално има 200.000 вработени.

Плановите на компанијата сепак би можеле да се променат, имајќи предвид дека Foxconn сè уште ги дефинира деталите за инвестицијата и проектот. Покрај тоа, не е јасно дали фабриката претставува дополнителен капацитет или производство што Foxconn го префрла од други локации како што се нејзините кинески капацитети.