FTX банкротираше, извршниот директор поднесе оставка

278

Платформата за криптовалути FTX банкротираше во САД, а нејзиниот главен извршен директор Сем Банкмен-Фрид поднесе оставка, се вели во соопштението на компанијата.

Оваа вест доаѓа по еднонеделниот колапс на империјата FTX додека компанијата се обидуваше да се одржи во живот, барајќи аквизиции и свеж капитал од играчите на пазарот.

Во вторникот, најголемата светска крипто берза Binance потпиша писмо со намери за стекнување на FTX. Но, нешто повеќе од 24 часа подоцна, Binance се повлече од планот откако ја прегледа структурата и книгите на FTX.

„Нашата надеж беше да можеме да ги поддржиме клиентите на FTX да обезбедат ликвидност, но проблемите се надвор од нашата контрола или способност да помогнеме“, соопшти Binance во средата.

„Како резултат на корпоративното длабинско внимание, како и најновите вести во врска со неправилно управување со средствата од клиентите и наводните истраги на американските агенции, решивме дека нема да продолжиме со потенцијалното стекнување на [FTX]“, напиша Binance во твитот.