Г7: Не сакаме да го попречиме економскиот напредок и развој на Кина

14

Лидерите на земјите од Групата седум (Г7) на состанокот денеска ќе преземат чекори за да се спречат ризиците од Кина и да се зачуваат економските врски, објави Белата куќа.

Американскиот претседател Џо Бајден и лидерите на Г7 се собраа во јапонскиот град Хирошима на тридневен самит на кој се фокусираа на односите со Пекинг и итноста за ставање крај на рускиот конфликт со Украина, пренесува Ројтерс.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски треба да пристигне во Хирошима во сабота, бидејќи се обидува да собере поддршка за напорите на неговата земја да се спротивстави на руската инвазија.

Г7, составена од САД, Јапонија, Германија, Франција, Велика Британија, Италија и Канада, е сè повеќе фокусирана, велат официјалните лица, на управување со она што тие го сметаат за значителни безбедносни ризици со Кина, додека одржува критични трговски врски.

Лидерите на Г7 планираа да наведат чекори за заштита на чувствителна технологија, вклучително и мерки за излезни инвестиции, изјави советникот за национална безбедност на Белата куќа Џејк Саливан за новинарите на брифингот во Хирошима.

Членовите на групата се обидуваат да „избегнат ризик, а не да се отцепат“ од Кина, додаде тој.

Лидерите го карактеризираат заедничкиот собир како обид да се изградат поотпорни синџири на снабдување и да се заштитат чувствителните технологии.

Во нацртот на последното соопштение, видено од Ројтерс, лидерите на Г7 се согласија дека статусот на Кина како втора најголема економија во светот значи соработка.

„Не сакаме да го фрустрираме економскиот напредок и развој на Кина“, се вели во нацртот, кој останува предмет на промени.