Газпром објави рекорден профит од 29 милијарди долари за 2021 година

33

Руски Газпром во четвртокот прогнозираше пад на производството на гас за околу 4% оваа година, како уште еден знак за влијанието на западните санкции против Москва, откако нафтениот и гасниот гигант објави рекордна заработка за минатата година.

Газпром објави во соопштението дека неговата нето добивка достигна 2,09 билиони рубљи (29 милијарди долари) во 2021 година, што е повеќе од 135 милијарди рубљи во финансиската 2020 година погодена од пандемијата, благодарение на зголемените цени на нафтата и гасот.

Компанијата под контрола на Кремљ претходно очекуваше дека нејзиниот профит во 2022 година ќе го надмине рекордот од 2021 година, но санкциите од Соединетите Држави и Европската унија поради, како што ја нарекува Москва специјална воена операција во Украина, го направија својот данок врз руската економија.