Гејтс откри на што дава милијарди долари секоја година

44

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс е четвртиот најбогат човек во светот и вети дека ќе го даде најголемиот дел од своето богатство.
Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, која ја основа со неговата сега веќе поранешна сопруга во 2000 година, донирала речиси 66 милијарди долари од своето основање, а Гејтс секоја година пишува писмо за тоа што фондацијата прави и планира за следната година.

Овогодинешното писмо, објавено во вторник, го истакнува фокусот на фондацијата на подобрување на математичките вештини на децата, искоренување на детската парализа и користење на ултразвук со помош на вештачка интелигенција за да се спасат мајките и нивните бебиња, меѓу другото.

Но, Гејтс посебно издвои една личност.

„Нашето тајно оружје, кое воопшто не треба да биде тајна, е неверојатната великодушност на Ворен Бафет“, напиша Гејтс.

„Од 2006 година, неговите подароци за фондацијата изнесуваат околу 45 милијарди долари, ако се пресмета вредноста на акциите на Беркшир Хатавеј, откако тие беа донирани“, додал милијардерот, пренесува Investor.me.

Гејтс рече дека донацијата на Бафет е веројатно најголемиот подарок некогаш даден на фондацијата, која има донација од 53 милијарди долари. Тој додаде дека го подарил своето годишно писмо направено според годишното писмо на Бафет до акционерите на Беркшир Хатавеј.

Бафет, кој е претседател и главен извршен директор на холдинг-компанијата, има нето богатство од 105 милијарди долари, според Блумберг, што го прави шестиот најбогат човек во светот. Како и Гејтс, тој претходно вети дека ќе го даде најголемиот дел од своето богатство – поточно повеќе од 99%, или за време на неговиот живот или со аманет по неговата смрт.

Иако писмото на Гејтс ги истакна достигнувањата на неговата фондација оваа година, тој предупреди дека напредокот во намалувањето на стапката на смртност кај децата за половина е забавен, па дури и обратен во последниве години.

„Ова е главно последица на пандемијата која уби милиони луѓе, војната во Украина која предизвика пораст на цените на храната и енергијата, зголемената инфлација и климатските промени што доведоа до поекстремни временски услови“, напиша Гејтс.

Луѓето кои веќе беа во тешка состојба ја поднесуваат најголемата болка од овие неуспеси, а најлошото нешто што можевме да го направиме, според него, е да ја прекинеме нашата помош.

„Преку фондацијата и мојата лична работа, се обидувам да осигурам дека, дури и со сè друго што се случува, светот ќе продолжи да прави повеќе за да им помогне на најсиромашните. Да се ​​добие поголема поддршка за ова е клучна цел“, рече Гејтс.