Генералниот секретар на ОПЕК очекува поскапување на нафтата до крајот на годината

25

Новиот генерален секретар на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) изјави дека членството на Русија во проширената група ОПЕК + е од витално значење за успехот на глобалниот договор за снабдување.

Како што рече Хајтам ал-Гаис  во ексклузивно интервју за кувајтски Ал Раи, ОПЕК не е конкуренција на Русија, нарекувајќи ја „голем, главен и многу влијателен играч на светската енергетска мапа“, пренесува Ројтерс.

Ал Гаис е поранешен гувернер на кувајтскиот огранок на ОПЕК и ќе го води состанокот на меѓународната организација на 3 август, каде што ќе се разговара за одржување на производството на нафта на непроменето ниво во текот на септември, и покрај повиците од Соединетите Американски Држави да излее поголем обем на светскиот пазар. Како што пишува Ројтерс, сè уште постои можност членките на ОПЕК да се одлучат за скромно зголемување на производството.

„ОПЕК не ги контролира цените на нафтата, туку го практикува она што се нарекува „приспособување на пазарот“ во однос на понудата и побарувачката“, рече Ал Гаис, опишувајќи ја моменталната состојба на нафтениот пазар како „многу нестабилна и турбулентна“.

Во врска со неодамнешното поскапување на нафтата, тој нагласи дека неодамнешното поскапување на нафтата не е исклучиво поврзано со настаните меѓу Русија и Украина.

„Сите податоци потврдуваат дека цените почнале постепено и кумулативно да растат, а пред избувнувањето на руско-украинските настани, поради преовладувачката перцепција на пазарите дека недостига резервен производствен капацитет, кој е намален на неколку земји“, рече Ал Гаис.

Нафтата се искачи на највисокото ниво на цени од 2008 година во 2022 година, искачувајќи се над 139 долари за барел во март, откако САД и ЕУ воведоа санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина. Цените оттогаш паднаа на околу 108 долари, бидејќи зголемената инфлација и повисоките каматни стапки ги подгреваат стравувањата од рецесија што ќе ја намали побарувачката.

Запрашан за факторите кои ќе влијаат на цената на нафтата до крајот на годината, Ал Гаис рече дека верува оти најважниот фактор ќе биде континуираниот недостаток на инвестиции во дупчење, истражување и производство. „Ова ќе ги турне цените во нагорна насока, но однапред не знаеме до кое ниво ќе достигне“, заклучи генералниот секретар на ОПЕК.