Германија одобри дополнителен буџет со рекордно ново задолжување

11

Кабинетот на канцеларката Ангела Меркел во средата одобри дополнителен буџет финансиран со долг од 60 милијарди евра со кој ќе се подигне годишното ново задолжување на рекордно високо ниво од над 240 милијарди евра оваа година, изјави владин претставник.

Министерот за финансии Олаф Шолц, исто така, предложи предлог-буџет за следната година со дополнителен нето нов долг од 81,5 милијарди евра за кој парламентот ќе треба да ја суспендира уставната кочница за долгови трета година по ред, додаде официјалното лице.

Ревидираните буџетски планови значат дека вкупниот нето нов долг поврзан со пандемијата на Германија може да надмине 450 милијарди евра од 2020 до 2022 година.

Буџетските планови ја потенцираат подготвеноста на Германија да продолжи со масовно трошење на дефицитот во пандемијата Ковид-19, бидејќи Берлин се бори да спречи трет бран случаи на корона вирусот поврзани со поинфективна варијанта.

Фото: Pixabay