Гигантите на глобалниот бизнис и одадоа почит на кралицата Елизабета Втора

35

Кралицата Елизабета Втора почина вчера во попладневните часови во својот замок во Шкотска, а од неа денеска се простуваат светските деловни гиганти и важни финансиски институции.

Милијардерот Ричард Бренсон рече дека кралицата го редефинирала лидерството  – живеејќи „живот на служење, залагајќи се за најдоброто од британските вредности, обезбедувајќи благодат и доследност во светот кој постојано се менува“., пренесува Би-Би-Си.

Основачот на Apple, Тим Кук, се огласи на Твитер за да и оддаде почит на кралицата Елизабета Втора, најдолготрајниот монарх во британската историја, пишувајќи: „Нема ништо поблагородно од тоа да го посветиш својот живот на службата на другите“. Ние стоиме со народот на Обединетото Кралство и Комонвелтот во чест на животот и посветеноста на должноста на нејзиното височество кралицата Елизабета Втора. Нека почива во мир.”

Основачот на Амазон Џеф Безос изјави дека не може „да помисли на некој што подобро ја персонифицира должноста“.

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, напиша на Твитер дека е почестен што ја запознал кралицата.

„Многу сум почестен што ја запознав кралицата Елизабета и многу сум тажен што слушнав за нејзината смрт“, напиша Гејтс.

Во меѓувреме, филантропот и основач на фондацијата Гејтс, Мелинда Гејтс, во објава на Линкедин рече дека владеењето на Елизабета било „неспоредливо“.

„Ќе ја ценам љубезноста што кралицата Елизабета Втора ја покажа на нашето семејство и извонредното лидерство, издржливоста и примерот што ни го покажа на сите“, додаде таа.

Се огласија и од Стопанската комора на САД и од Берзата
Извршниот директор на Американската стопанска комора Сузан Кларк во соопштение рече дека Елизабета живеела „извонреден живот“ и дека нејзиното владеење била сведок на „толку многу важни моменти“ во заедничката историја на САД и Обединетото Кралство.

„Кралицата веруваше во посебните односи меѓу САД и ОК и ние стоиме во солидарност со нашите пријатели преку Атлантикот во ова тажно време“, додаде Кларк.

Њујоршката берза оддаде едноминутно молчење во чест на кралицата Елизабета Втора.

Кралицата Елизабета е на англискиот трон повеќе од 70 години, што ја прави вториот најдолговечен монарх во историјата. Само Луј Четиринаесетти, кој беше крунисан на четири години, ја извршуваше улогата на монарх подолго од неа. Елизабета Втора почина вчера во нејзиниот замок Балморал во Шкотска. Таа имаше 96 години.

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард рече дека кралицата Елизабета Втора е „светилник на стабилноста“ и дека покажала „непогрешливо чувство на должност за време на нејзиното 70-годишно владеење“.