Главниот стратег на JPMorgan и изненадувачки предвидувања за 2024 година

22

Главниот стратег на JPMorgan, Мајкл Џембалест, состави листа на неговите „Десет изненадувања“ за 2024 година, во која тој предвидува повлекување на Бајден од претседателската трка, недостиг на струја во САД и бојкот на автономните автомобили.

Списокот од десет изненадувања е составен во чест на поранешниот стратег Бајрон Виен откако тој почина на 90-годишна возраст, а последните 38 години ги помина правејќи токму такви годишни предвидувања.

Веројатно најголемото изненадување на листата на прогнози на Џембалест е дека претседателот Џо Бајден ќе се повлече од трката поради здравствени причини. Џембалест оди и чекор подалеку и предвидува дека 81-годишникот ќе се повлече од функцијата помеѓу Супер вторник, кога во повеќето американски сојузни држави се одржуваат првични избори и пратенички групи, а сето тоа се случува во ноември.

Џембалест вели дека претседателот ќе ги наведе здравствените причини како причина за повлекување од трката, пред да го предаде факелот на замена назначена од Демократскиот национален комитет. Во своето предвидување тој рече дека малку луѓе му веруваат на Бајден во однос на економијата, само 37 отсто, додека, на пример, на Трамп му веруваат 57 отсто од анкетираните.

На крајот на декември минатата година, анкетата на DailyMail покажа дека Трамп сега ја зголемува својата предност пред претседателот Бајден за четири поени. Резултатите покажуваат дека поранешниот претседател ги освои независните гласачи, додека поддршката за Бајден падна во неговата партија, но и кај жените.

Други прашања за Бајден вклучуваат сериозна загриженост за неговата возраст, при што 71 отсто од анкетираните веруваат дека тој е „премногу стар“. Ова е поткрепено со низа падови, заглавување, заборавање и мрморење на разни настани.

Дејвид Акселрод, човекот кој му помогна на Барак Обама да се кандидира за Белата куќа во 2008 година, се огласи и рече дека годините се огромен проблем за демократите и дека нема видливо решение.

Автономни возила
Интересното предвидување на Џембалесто е дека ќе има голем бојкот на автомобилите без возачи. Како што вели, отпорот ќе дојде поради безбедносни прашања. Патем, ваквите возила преовладуваат во Сан Франциско, а такси компанијата Cruise се бори со безбедносни проблеми. Извршниот директор на Круз, Кајл Фогт, поднесе оставка поради повлекувањето на 950 нивни автомобили, откако едно од возилата прегази жена и ја одвлече 20 метри по тротоарот. Исто така, во септември две возила без возач блокираа амбулантно возило кое превезуваше тешко повредена жртва од сообраќајна несреќа, која подоцна почина во болница. Џембалест, исто така, истакна дека Tesla исто така има проблеми со своите возила, откако минатиот месец нареди повлекување на повеќе од два милиони возила.

Прекини на струја и гас
Џембалест, исто така, ги наведе потенцијалните проблеми со кои би можеле да се соочат големите градови, кои вклучуваат прекин на струја и гас. Цитирајќи ја проценката на ризикот за 2023 година на Здружението за електрична доверливост на Северна Америка, нивните проценки велат дека големи делови од северноамериканскиот електроенергетски систем се изложени на ризик од недоволно напојување за време на шпицот зимски услови. Според нивната проценка, продолжените ладни бранови на широк простор ги „загрозуваат сигурните перформанси на електроенергетскиот систем за масовно производство и достапноста на природен гас. Државите кои сега се изложени на зголемен ризик од прекини на електрична енергија во текот на зимските месеци вклучуваат Њујорк, Тексас, Пенсилванија, Висконсин и Тенеси.

Освен горенаведеното, Џембалест рече дека верува дека ќе има напредок во развојот на вдишлива вакцина против Ковид. Тој додаде дека очекува верзијата за инхалација на вакцината да излезе некаде оваа година, а кој ќе сака да ја користи останува неодговорено прашање.

Помеѓу другите предвидувања, Џембалес верува дека американскиот долар ќе остане стабилен и дека Министерството за правда и/или Федералната трговска комисија ќе добијат еден од нивните главни антимонополски случаи кои се во тек. Џембалест, исто така, верува дека разговорите за аргентинскиот претседател Мајли во однос на американскиот долар ќе пропаднат ако се спроведе.

Тој, исто така, предвиде дека руската инвазија на Украина ќе продолжи да се одолговлекува без прекин на огнот и дека американските регионални банки ќе работат добро во текот на годината.