Гнилото јаболко во зделката вредна милијарди долари меѓу Activision и Microsoft

34

Работата на Боби Котик доби изненадувачки високи оценки во вторникот. Котик го води американскиот производител на игри Activision Blizzard и неговите претходници повеќе од 30 години. Корпорацијата одговорна за добро познатите серии на видео игри како што се Warcraft, Diablo, Call of Duty или Candy Crush сега е на продажба. Преземањето би можело да ја чини технолошката група Microsoft речиси 70 милијарди долари.

Котик, исто така, ќе му се придружи на Microsoft како извршен директор на новата подружница, соопшти компанијата од Редмонд при објавувањето на договорот. Набргу потоа, Котик изјави за CNBC дека партнерството помеѓу Microsoft и Activision Blizzard датира од развојот на првиот Xbox во раните 2000-ти. Тој вели дека откако се зголемила „вревата околу метаверзумот“, решиле дека „сега е вистинското време за оваа комбинација“.

За Microsoft, договорот со Activision Blizzard е пред сè можност да го зајакне сопствениот забавен бизнис, за кој многумина во индустријата велат дека во иднина сè повеќе ќе се префрла на метаверзумот – виртуелно проширување на реалноста каде од луѓето се очекува да гледаат филмови и играaт игри заедно, да работaт заедно и да се посетуваат – виртуелно.

„Игрите се најдинамичната и највозбудливата категорија во индустријата за забава денес, на сите платформи“, рече извршниот директор на Microsoft, Сатја Надела.Индустријата за игри ќе игра клучна улога во развојот на метаверзумот, вели менаџерот. Со купувањето на Activision Blizzard, најголемиот светски производител на игри, Microsoft го презеде лидерството.

Скандалите го нарушуваат угледот на развивачот на игри

Но, неизвесно е каква улога ќе има Котик. На Волстрит веќе се шпекулира дека 59-годишниот менаџер може да ја напушти компанијата по истекот на рокот од 18 месеци за склучување на зделката. Котик неодамна беше под притисок од бројни скандали во неговата компанија. Некои од раководството се обвинети за злоупотреба на власта и сексуално вознемирување.

Кон крајот на минатата година, Wall Street Journal откри дека Котик бил свесен за недоличното однесување на некои од неговите вработени неколку години без да преземе нешто. Бизнис весникот цитира мејл во кој Котик бил информиран за силување и не реагирал. Некои од обвинетите вработени едноставно останале во компанијата, додека жртвите биле отпуштани.

Во интервју за CNBC, Котик повтори дека сериозно ги сфаќа сите прекршувања од неговите вработени во овој поглед. Но, менаџерот очигледно ја преминал границата со своето однесување во некои случаи. На пример, тој наводно се заканил дека ќе го убие својот асистент во телефонски разговор во 2006 година – но тој рече дека се извинил пред 16 години.

Околу 2.000 од 10.000 вработени протестираа против наводите – и потпишаа петиција во ноември со која бараа отпуштање на извршниот директор. Аналитичарот на Jefferies, Брент Тил, верува дека ова може да биде пречка за спојувањето. „Различните корпоративни култури“ на Microsoft и Activision Blizzard претставуваат ризик за групата со седиште во Редмонд, рече тој во студијата во вторникот.

Цената на акцијата нагло порасна

Компаниската култура на производителот на игри е тесно поврзана со личноста на Котик. Во 1990 година, тој и неговиот партнер се здобија со околу 25% од акциите на производителот на софтвер Mediagenic, кој подоцна го предводеше Котик како извршен директор и го преименуваше во Activision. Се верува дека купувањето го чинело тогашниот млад претприемач помалку од 1 милион долари, а капиталната инјекција ја спасила компанијата од банкрот.

Во 2008 година, Котик го создаде денешниот Activision Blizzard со спојување со конкурентот Vivendi Universal Games. Со годишен обрт од над 8 милијарди долари, групата сè уште е најголемиот светски производител на игри, пред договорот, а Котик е еден од најуспешните менаџери во индустријата, зголемувајќи ја вредноста на компанијата стократно за време на неговиот мандат.

Сепак, ова вклучува зголемување на цената на акциите за повеќе од 25% до 82,31 $, откако плановите за трансакцијата станаа познати во вторникот. Со својата понуда од 95 долари за акција, Microsoft плаќа пристојна премија, но останува под претходното високо ниво од повеќе од 103 долари по акција од февруари минатата година, пред скандалите да доведат до пад на цената на хартиите од вредност.