Големите берзи за криптовалути се рушат со падот на биткоинот

139

Голем број крипто-берзи наидоа на оперативни проблеми во вторникот, откако цените на криптовалутите почнаа нагло да паѓаат.

Истиот ден кога Законот за Биткоин стапи на сила во Ел Салвадор – берзите Coinbase, Kraken, Gemini и други објавија дека потрошувачите се соочуваат со разни проблеми.

Најголемата берза во САД, Coinbase, прикажа банер со „влошени перформанси“ на врвот на својата страница.

Во вторникот наутро, на сметката на Твитер на Coinbase стоеше: „Свесни сме дека трансакциите во моментов се одложуваат или откажуваат и нашите апликации може да покажуваат грешки“.

Профилот додава дека „наглото зголемување на сообраќајот на мрежата и пазарната активност доведе до влошување на услугите“.

Тимот за поддршка на Coinbase подоцна рече дека „трансакциите се одвиваат добро и проблемите со услугите се решени“.

„Преземавме чекори од наша страна за да ја одржиме стабилноста и нашите услуги“.

Kraken објави на својата страница дека има проблеми со Интернет и мобилната конекција, како и испорака на е -пошта. Претходно денеска, берзата соопшти дека „влегувањето, тргувањето и финансирањето се периодично недостапни“ во услови на напори за решавање на проблемите.

Подоцна беше кажано дека трговијата е целосно достапна и дека е најдено решение. Во 17:07 часот UTC, Kraken сподели дека „клиентите се уште се соочуваат со проблеми со купување преку Интернет преку ACH (Automated Clearing House)“.

Gemini привремено влегоа во режим на целосна поддршка, според нивната страница, „за да се реши проблемот со берзата што предизвикува проблеми со перформансите на платформата“.

Ова прашање оттогаш е решено, според публикација, а сега од Gemini велат дека нивната берза е целосно оперативна.

Проблемите со криптовалутите – кои станаа почести за време на зголемените превирања на пазарот – почнаа да ескалираат поради екстремната нестабилност кога цената на биткоинот накратко падна под 43.000 долари.

Податоците собрани од The Block Research во тоа време покажаа милијарди долари во ликвидирани долги позиции како резултат на падот на пазарот.