Google враќа на нападот на ЕУ

27

Оваа недела, Google отиде на суд со намера да ја откаже рекордната парична казна од 5 милијарди долари на Европската унија и антимонополскиот налог, што сериозно влијаеше на способноста на американскиот технолошки гигант да заработува пари, пишува Блумберг.

За време на петдневното сослушување во Генералниот суд на ЕУ во Луксембург, компанијата ќе извести пред судиите дека Европската комисија погрешно побарала измени во наводните антиконкурентни договори со производителите на телефони со оперативен систем Андроид. Случајот со Андроид е една од трите одлуки што го поддржуваат обидот на антимонополската шефица на ЕУ, Маргрет Вестагер, да ја спречи растечката доминација во Силиконската долина.

Таа ја казни поделбата Alphabet Inc. со вкупно повеќе од 8,2 милијарди евра и се уште ги истражува сомнежите на компанијата поради дигиталното рекламирање. Томазо Валети, професор по економија на Империјал колеџот во Лондон, рече дека случајот „ќе биде голем преседан за Соединетите држави“, каде што „точно истите проблеми“ се под истрага.

Иако се појави во насловните страници, тој рече дека истрагите против компаниите од Силиконската долина се релативно невообичаени и „дека доколку Комисијата го загуби случајот, тие би можеле да станат уште поретки“. Оваа недела се дискутираат заклучоците на ЕУ за договори со кои производителите на телефони со Android бараат да користат апликации за пребарување и прелистување на Google, како и други услуги на Google, кога сакаат да ја лиценцираат продавницата за апликации Play store.

ЕУ ги смета договорите за незаконско ограничување, но Google вели дека одлуката го поткопува деловниот модел што и овозможува да обезбедува бесплатен софтвер за Android, додека генерира приход од реклами. Google, со седиште во Маунтин Вју, Калифорнија, кој заработи 182,5 милијарди долари минатата година, создаде огромен бизнис со банери и видео реклами, благодарение во голема мера на неговата централна улога на уредите со Android.

„Оперативниот систем создаде повеќе можности за секого, а не помали, и поддржува илјадници успешни бизниси во Европа и низ целиот свет“, рече портпаролот на Google пред сослушувањето. Овој случај не е потврден со факти или од закон“.

Сослушувањето најверојатно ќе разгледува 10 години наназад како договорите на Google го спречува појавувањето на потенцијалните конкуренти. Европската комисија вели дека ова ги спречи производителите на телефони да користат други верзии на Android, како што е верзијата на Android fire на Amazon. Google вели дека правилата се неопходни за да се осигура дека апликациите и уредите со Android работат без проблеми.

Може да потрае и до една година за да се донесе одлука. Помалку е веројатно дека судот ќе се фокусира на она што Google го направи од 2018 година, кога презеде чекори за спроведување на налогот за конкуренција на ЕУ. Започна да им наплаќа на производителите надоместок за лиценца за користење Android.

Ниту еден од овие потези не го поткопува Android, кој работи на скоро 70% од европските мобилни уреди или мобилни пребарувања, каде што Google има стабилен пазарен удел од нешто помалку од 97%. Случајот Android е поврзан со фактот дека антимонополските власти низ Европа, исто така, продолжуваат да вршат притисок врз нивните рекламни и новински операции. Google и конкурентите како Apple Inc се под притисок од планираните нови закони кои би можеле да го ограничат однесувањето на технолошките компании.