Град во регионот повторно е меѓу најдобрите во Европа

40

Еуроњуз направи листа на помалку посетени градови во Европа врз основа на прегледите и гласовите на патниците на социјалните мрежи, Љубљана повторно е меѓу најдобрите градови во Европа за патувања во градски одмор.

Нема ништо полошо од тоа да ја посетите вашата дестинација од соништата и да бидете разочарани.

Исто така, нема ништо подобро од тоа кога некој град ќе ве воодушеви без воопшто да го очекувате. Има многу градови кои сè уште се под туристичкиот радар, кои се достојни за внимание на патникот и сè уште можат да ве остават без здив.

Додека најкултните дестинации во Европа се борат со масовниот туризам, многу туристи бараат помалку познати локации надвор од неуспешната патека.

Љубљана: За шетање низ град

Љубљана е една од најмалите европски престолнини, но има голема сила. Корисниците на социјалните мрежи наведуваат дека цела Словенија е неправедно потценета, а Љубљана е толку неверојатна. Градот има толку кул, уникатна енергија и живост. Љубљана е живописен, достапен и доволно мал град за да се запознаете пеш.

Љубљана е позната како град за љубопитните и авантуристичките луѓе. Градот е ризница на возбудливи тајни и природни радости, горд зелен главен град на Словенија, кој секогаш со задоволство ги пречекува сите патници кои бараат култура, уметност и забава. Љубљана е особено позната по големите зелени површини кои овозможуваат опуштена атмосфера.

Порто: За потивка алтернатива на Лисабон

Победете ја гужвата во Лисабон со упатување кон Порто. Вториот по големина град во Португалија често се занемарува во корист на главниот град, но тоа наскоро ќе биде минато. Порто има одлична архитектура, изградена на ридови пресечени од река во средината. Градот е пешачки, чист и пријателски, и не е скап.

Пловдив: За античката историја

Пловдив е еден од најстарите градови во Европа. Исто така, Пловдив е најопуштениот европски град. Градот е идеален за шетање, бидејќи има навистина многу паркови и кафулиња. Љубителите на историјата се воодушевени од археолошките локалитети расфрлани низ градот што го поврзуваат со неговата античка историја. Пловдив има добра железничка врска и со другите бугарски градови како Варна и Софија, па затоа е одлична дестинација за еднодневно патување.

Стразбур, За убавина родена од борба

Стразбур нуди најдобра комбинација на француската и германската култура. Овој град е познат по тоа што е седиште на Европскиот парламент, па затоа патниците често го занемаруваат поради тој факт. Сепак, Сразбур е пред сè шармантен град полн со фасцинантна историја и уникатна гастрономија.

Градот, покрај борбата меѓу Германија и Франција за регионот за време на Втората светска војна, ги зачувал сите заеднички влијанија на овие два народа, кои се гледаат на секој чекор. Уникатната германска архитектура и францускиот „фин“ допир го прават Стразбур одлична дестинација за одмор во градот.

Торино: За храна, вино и поглед

Според корисниците на Редит, Торино е еден од најпотценетите градови во Италија. Торино не го посетуваат ниту половина од бројот на туристи како на пример Милано, што е голема грешка. Градот лежи во сенката на Алпите, што го прави совршена почетна точка за пешачки патеки и посети на лозје.

Покрај тоа што е во срцето на еден од најдобрите вински региони во светот, a гастрономија е совршен спој на француската и италијанската кујна.

Вилнус: За пријателските локални жители

Вилнус е пријателски главен град на Литванија. Според корисниците на Редит, Вилнус има пријателско население и многу содржини за туристите. Од прошетка низ прекрасниот стар град до уживање во локалната храна, сè е достапно за туристите кои со задоволство ќе бидат домаќини на пријателските локални жители.

Вилнус најдобро се истражува со очи, а секој патник мора да ужива во своето откритие. Овој град е идеален за вакви патувања, тој е вистински мал зелен град полн со историја кој одлично го комбинира со модерен начин на живот.