Huawei сака наскоро да се врати на тронот кај паметните телефони

24

Претседателот на Huawei Technologies рече дека иако американските санкции го задушуваат бизнисот со паметни телефони, групата нема да се откаже од него и планира на крајот да се врати на тронот на индустријата.

Во 2019 година, поранешниот американски претседател Доналд Трамп го обвини Huawei за закана за националната безбедност на земјата, го стави на црна листа за извоз и му забрани пристап до важни технологии од американско потекло, што влијае на неговата способност да дизајнира сопствени чипови и пристап до компоненти од трети страни.

“Секој знае дека на чиповите за паметни телефони им е потребна напредна технологија во мали димензии со мала потрошувачка на енергија. Huawei може да го дизајнира, но никој не може да ни помогне да го сториме тоа: ние сме заглавени“, рече претседателот на Huawei, Гуо Пинг, за Ројтерс.

Сепак, според Гуо, проблемите може да се решат.

“Huawei ќе продолжи да постои во областа на мобилните телефони и со нашиот континуиран напредок во производството на чипови, на крајот ќе го вратиме тронот во индустријата“, рече тој.

Според податоците на аналитичката компанија Canalys, Huawei, некогаш најголемиот светски снабдувач на паметни телефони, испадна од првите пет производители во Кина во последниот квартал, за прв пат по повеќе од седум години.

Во ноември, Huawei го продаде својот бизнис со паметни телефони Honor од пониска класа, потег чија цел беше да го одржи бизнисот во живот.

Приходите на Huawei се намалија за 29 проценти во првата половина од оваа година, што е најголем пад досега, а приходите од одделот за потрошувачки бизнис, кој вклучува паметни телефони, се намалија за 47 проценти на 135,7 милијарди јуани (21 милијарди јуани) долари).

Фото: Pexels