И Гучи влезе во крипто-светот

37

Гучи е првиот моден бренд кој прифати некаква форма на крипто плаќање.

Италијанскиот моден бренд објави оваа недела дека ќе ги прошири своите опции за плаќање за да го вклучи ApeCoin (APE) поврзан со Bored Ape Yacht Club – но само преку BitPay. Со други зборови, Gucci ќе ви овозможи да го ликвидирате вашиот APE за американски долари и да ги потрошите приходите во неговите продавници.

SEEbiz пишува дека овој потег доаѓа неколку месеци откако Гучи објави дека ќе прифати 12 криптовалути како плаќање во повеќе од 100 продавници во Северна Америка.

Сопствениците на Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Dogecoin (DOGE) и други криптовалути сега можат да ги претворат своите дигитални средства во Gucci торба од 5.000 долари, објави порталот.