ИЕА ги предупредува земјите производители на нафта на зголемување на производството во Кина

16

Производителите на нафта можеби, според извршниот директор на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА), Фатих Бирол, ќе мора да ги преиспитаат своите политики во согласност со претстојното очекувано зголемување на производството во Кина.

Бирол изјави за Ројтерс во неделата, 5 февруари, по конференцијата наречена „Индиска енергетска недела“, дека во текот на оваа година, околу половина од растот на глобалната побарувачка на нафта се очекува да дојде од Кина.

Тој посочи дека во Кина има огромна побарувачка за авионско гориво и посочи дека доколку кинеската економија забележи силен скок, ќе биде неопходно земјите-членки на ОПЕК + да ги ревидираат своите производствени политики.

Групата производители на нафта ОПЕК + ги налути Соединетите Држави и другите западни земји во октомври кога одлучи да го намали производството за два милиони барели дневно во однос на ноември минатата година, наместо да произведува повеќе, за да помогне во намалувањето на цените на горивата и за заживување на глобалната економија, како што советуваше Вашингтон.

Бирол изрази очекување дека таквата ситуација нема да се повтори и дека ОПЕК +, во која членуваат членки на Организацијата на земјите извознички на нафта и сојузници како Русија, ќе се врати во конструктивна улога на пазарот поради зголемената побарувачка.

ОПЕК + на состанокот во средата потврди дека намалувањата на производството на нафта договорени минатата година остануваат на сила.

Кина, најголемиот увозник на сурова нафта во светот и втор по големина купувач на течен природен гас, стана најголемиот фактор на неизвесност на глобалните пазари на нафта и гас, откако Пекинг ја укина својата стратегија за нулта толеранција за коронавирусот на почетокот на декември.

Групата од седум најбогати земји од Г7, Европската унија и Австралија воведоа ограничувања на цените на рускиот дизел и другите нафтени деривати како дел од санкциите против Русија поради нејзиниот напад врз Украина, а ограничувањата стапија на сила во недела.

Мерката следи по претходното ограничување на цената на руската нафта, за која ЕУ, Г7 и Австралија поставија плафон на цената на суровата нафта од 60 долари за барел од 5 декември.

Коалицијата во петокот соопшти дека поставила плафон од 100 долари за барел за производите што се тргуваат со премиум квалитет во однос на нафтата, главно дизелот, и 45 долари за барел за производите што се тргуваат со попуст, како што се мазутот и рафинираната нафта.

Фото: Facebook