Илон Маск vs Бил Гејтс – за што се расправаат?

36

Бил Гејтс и Илон Маск не се согласуваат, а работите се вжештија во изминатите неколку години бидејќи двајцата отворено се расправаа за сè, од електрични возила до пандемии.

Двајца магнати се меѓу најбогатите во светот – Маск е прв, Гејтс четврти, зад извршниот директор на Amazon Џеф Безоси претседателот на LVMH Французинот Бернард Арно. Иако нивните јавни расправии можеби не се секогаш сериозни, тие се чини дека во суштина не се согласуваат како да се борат против болестите, климатските промени, криптовалутите и важноста на патувањето во вселената.

Business Insider ни пренесува каде започнале судирите меѓу Гејтс и Маск и се што се случило оттогаш:

Работите станаа напнати за прв пат меѓу Гејтс и Маск во 2020 година. Во тоа време и двајцата беа вклучени во борбата против коронавирусот – Гејтс вети стотици милиони долари за борба против вирусот, додека Маск работеше на купување и производство на респиратори. Маск исто така се здружи со германската биотехнолошка компанија CureWac (во која Гејтс е инвеститор) за да направи уред кој ќе помогне во производството на вакцини.

Но, Маск често го минимизираше вирусот и остро ги критикуваше наредбите да се остане дома.

Гејтс го оспори однесувањето на Маск во врска со вирусот. „Илон дава многу неодговорни коментари. „Се надевам дека нема премногу да ја збуни јавноста за теми во кои тој не е вклучен“, изјави Гејтс за Squawk Box на CNBC.

Овие коментари го погодија Маск, кој како одговор го исмева Гејтс на Твитер. Тој на шега објави неколку твитови за ко-основачот на Мајкрософт, пишувајќи: „Били Џи не е мојот љубовник“ и „Гласините дека јас и Бил Гејтс сме љубовници се целосно невистинити“.

За време на интервјуто за Њујорк Тајмс во септември 2020 година, Маск ја бранеше својата улога во напорите за ублажување на коронавирусот.

„Гејтс кажа нешто за мене не знаејќи што правам. „Еј,  ние всушност правиме уреди за вакцини за CureVac, компанијата во која инвестирате“, директно му рекол Маск на Гејтс.

Кавги за климатските промени и е-возилата

Се чини дека климатските промени се уште еден главен извор на тензии меѓу Гејтс и Маск. Поточно – какво е влијанието на Тесла врз намалувањето на емисиите и помагањето на планетата.

За време на интервјуто со Јутјуберот Марк Браунли во 2020 година, Гејтс рече дека иако Тесла помогнал да се поттикнат иновациите и да се развијат електрични возила, купил електричен автомобил од конкурентот, Porsche Taycan.

Маск не ги прифати коментарите на Гејтс, твитајќи дека не е задоволен од разговорите што ги водел со основачот на Мајкрософт.

Ретки комплименти

Сепак, Гејтс низ годините испрати неколку ретки комплименти до Маск. Во интервју за Подкаст 2021 година, Гејтс рече дека она што Маск го постигнал со Тесла е „еден од најголемите придонеси за климатските промени што некој некогаш го дал“ и рече дека „потценувањето на Илон не е добра идеја“.

Гејтс сепак истакна дека неговиот придонес е поголем од оној на Маск.

„Придонесувам многу повеќе од Илон и кој било друг“, рече Гејтс во интервјуто во јуни 2022 година со францускиот Јутјубер Уго Декрипт.

„Донирам многу преку филантропски проекти, ги поддржувам компаниите – знаете, електричните автомобили сочинуваат околу 16 проценти од емисиите, така што треба да ги решиме преостанатите 84 проценти“, рече Гејтс.

Истражување на вселената и криптовалути

И додека истражувањето на вселената – поточно колонизацијата на Марс – е главниот фокус на проектот SpaceX на Маск, Гејтс не е импресиониран.

Во едно интервју на почетокот на 2021 година, Гејтс рече дека иако можеби нешто му недостасува, тој „не е личност од Марс“.

„Мислам дека ракетите не се решение“, рече Гејтс, додавајќи дека повеќе би сакал да троши пари на вакцини овде на Земјата, отколку на патувања во вселената.

Гејтс, исто така, ја оспори манијата на криптовалутите, која Маск ја поддржа со директно инвестирање во биткоин.

Основачот на Мајкрософт предупреди за количината на енергија што ја користи биткоинот, поради што не е многу еколошки и ги предупреди инвеститорите да не фрлаат пари во биткоин како Тесла.

„Мојот општ совет би бил – ако имате помалку пари од Маск, тогаш не треба да брзате да инвестирате во криптовалути“, рече Гејтс.