Имотните проблеми во Кина веќе влијаат на престижни проекти ширум светот

13

Проблемите во секторот на недвижности во Кина би можеле да доведат до проблеми за престижните мегапроекти во Лондон, Њујорк, Сиднеј и други водечки градови, бидејќи програмерите зад нив се борат да најдат готовина, пишува Ројтерс.

Додека групацијата Evergrande доминира во кризата, ризикот за глобалните пазари на недвижности од неколку трилиони долари, исто така, произлегува од некои од нејзините ривали, кои ја поминаа последната деценија во трка за изградба на повисоки и повисоки облакодери.

Greenland Holdings, со седиште во Шангај, кој преминува многу од „црвените линии“ на кинескиот долг, како и Evergrande, штотуку ја изгради највисоката станбена кула во Сиднеј, има планови да го стори истото во Лондон и има проекти од повеќе милијарди долари во Бруклин, Лос Анџелес, Париз и Торонто.

Инвеститорот вели дека останува посветен на своите проекти, вклучувајќи ја долго одложуваната, 235 метри високата кула Spire London, но лансираше дел од друга голема локација во Лондон претходно оваа година, а други компании исто така даваат знаци за продажба.

Evergrande и Kaisa Group, првата кинеска компанија за недвижности што банкротира во 2015 година, се обидуваат да ги продадат зградите во Хонг Конг за да ја подигнат ликвидноста што им е очајно потребна, додека Oceanwide Holdings штотуку им ги предаде на незадоволните доверители тоа, што требаше да биде највисоката кула во Сан Франциско.

„Се сомневам, како и со било што друго, ако наидете на проблеми со ликвидноста, почнувате да барате да го продадете вашиот имот“, рече Омотунде Ловал, менаџер за корпоративни долгови на пазарот во развој во Barings, менаџер на средства кој поседува обврзници за некои кинески компании.

Бидејќи многу кинески компании платија премногу за имоти од светска класа во борбата за нивно обезбедување, прашање е кој ќе ги купи, додаде Ловал. „Тие веројатно нема да ги покријат своите трошоци, па мислам дека зависи од тоа колку се очајни.

Значајна продажба на средства

Guangzhou R&F Properties е уште една голема компанија во центарот на вниманието откако мораше да побара итна инјекција во готовина овој месец. Во Лондон има две џиновски недовршени згради, вклучувајќи проект со десетина облакодери долж Темза, како и бројни згради во Австралија, Канада и САД.

Портпаролот на R&F во Лондон рече дека компанијата останува „целосно посветена“ на сите свои проекти во Велика Британија.

Но, со речиси 8 милијарди долари долг што треба да се отплати во следните 12 месеци, само 2 милијарди долари во слободно достапни пари и речиси 30 отсто годишен пад на продажбите минатиот месец, големите агенции за кредитен рејтинг велат дека на компанијата ќе треба да „уновчи“ некои чипови.

„Способноста на R&F да се справи со своите краткорочни доспевања на долгот ќе зависи од имплементацијата на значителна продажба на средства“, рече S&P, предвидувајќи дека зградите, хотелите и различните проектни акции би можеле да бидат продадени. Во меѓувреме, Fitch проценува дека R&F има 836 милијарди јуани (130 милијарди долари) во средства кои потенцијално би можеле да бидат продадени.

R&F, Greenland, Evergrande и Kaisa одбија дополнително да коментираат за нивните финансии. Oceanwide минатата недела соопшти дека „активно разговара за ситуацијата со својот проект во Сан Франциско со заемодавците кои учествуваат“.

Значајни трошоци

Помеѓу 2013 и 2018 година, кинеските градежници направија големи меѓународни набавки, но темпото на трошење нагло се забави бидејќи Пекинг продолжи да го ограничува прекумерниот корпоративен долг.

Откако вложија повеќе од 28 милијарди фунти на проекти во Лондон во 2018 година, тие потрошија само 1,5 милијарди фунти во првата половина на 2021 година, што е најниска сума од 2012 година, според Real Capital Analytics.

Податоците од агентите за недвижности Knight Frank даваат слична слика во Австралија, Њујорк и другите поголеми градови во Северна Америка, каде Greenland, R&F и други големи компании, вклучувајќи ги Country Garden, Poly Property и China Vanke, исто така трошат десетици милијарди долари за една година.

Стефани Хајд, извршна директорка на британската компанија за недвижности Jones Lang LaSalle, која тргува за R&F во Лондон, и друга компанија наречена Xinyuan, која штотуку избегна неплаќање, изјави за Ројтерс дека не знаела за кинески компании, кои сакаат да продаваат поради тешкотиите во Кина.

„Ако навистина решат да продаваат, веројатно ќе најдат купувачи релативно брзо“, додаде таа, поради поплавата на меѓународни инвестициски пари што моментално циркулираат на светските пазари на недвижности како Лондон, каде што цените сега се на рекордно високо ниво.

Крис Гор, директор на централен Лондон во фирмата за недвижности Ависон Јанг, рече дека не знаел ниту за ненадејните планови за продажба, но дека притисокот врз кинеските компании ќе се зголеми доколку кризата дома продолжи.

„Ако треба да продаваат и би можеле да продаваат за профит, тогаш мислам дека само би продале“, рече Гор. „Не би било проблем ако неколку сакаат да продадат, но ако одеднаш сите сакаат да излезат на пазарот во исто време, не би можеле.