Индексот на еврото закрепна, доларот се лизна

116

Еврото денеска се тргува по 1,00245 долари, откако во четвртокот накратко падна под паритет во однос на доларот.

Доларот се лизна во текот на ноќта за да се тргува малку под 20-годишниот максимум во азиската трговија утринава, откако двајца креатори на политиката на Федералните резерви рекоа дека претпочитаат помало зголемување на каматите од 100 базични поени на кое се обложуваат инвеститорите.

Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на американската валута во однос на шесте ривали, денеска е на 108,60 поени, откако во четвртокот го достигна највисокото ниво од септември 2002 година од 109,29 поени, пренесува Ројтерс.