Интел се откажа од преземањето на израелски Tower

49

Американскиот производител на чипови Интел се откажа од купувањето на израелскиот производител на чипови Tower Semiconductor за 5,4 милијарди долари бидејќи не го доби потребното одобрение од кинеските регулатори во рокот, соопштија денеска двете компании.
Интел го потпиша договорот за купување на Tower во февруари 2022 година, но не доби одобрение од кинеските регулатори за купувањето навреме како што е предвидено во договорот.

Развојот нагласува како тензиите меѓу Соединетите Американски Држави и Кина за различни прашања, вклучително и трговијата, интелектуалната сопственост и иднината на Тајван, се прелеваат во корпоративните зделки, особено кога станува збор за технолошки компании.

Интел не планира да преговара за продолжување на договорот и наместо тоа ќе и плати на Tower 353 милиони долари такса за раскинување. Главниот извршен директор на Интел, Пат Гелсинџер, рече дека се обидува да добие одобрение од кинеските регулатори за договорот со Tower и ја посети Кина минатиот месец за да се сретне со владини претставници.

Тој исто така додава дека Интел инвестира во леарници кои произведуваат чипови за други компании, без разлика на договорот со Tower. Во јуни, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху објави дека Интел се согласил да потроши 25 милијарди долари за нова фабрика во Израел, најголема меѓународна инвестиција во земјата досега.

Во вториот квартал, бизнисот со леење на Интел оствари приход од 232 милиони долари, во споредба со 57 милиони долари во истиот период претходната година.

Побарувачката за чипови на Интел се намали по две години силен раст поттикнат од далечинската работа за време на пандемијата, што го натера американскиот производител да се сврти кон намалување на трошоците.

За оваа година тој се обврза да ги намали трошоците за три милијарди долари, со цел до крајот на 2025 година да постигне заштеди во износ од осум до 10 милијарди долари.