Инвеститорите во паника ги продаваат акциите на Боинг: Може да остане без нарачки

54

Акциите на „Боинг“ паднаа во понеделникот бидејќи пазарите ја примија веста дека Федералната управа за авијација наредила привремено приземјување на десетици авиони „Боинг 737 Макс 9“.
Акциите паднаа за повеќе од 8 отсто.

Федералната управа за авијација во саботата соопшти дека околу 171 авион ширум светот ќе бидат погодени од нејзината директива за итна пловидбеност, која бара авионите да бидат проверени пред повторно да летаат.

Нарачката се однесува на американските авиокомпании и превозници кои работат на територијата на САД.

Предупредувањето беше издадено откако дел од авионот експлодираше сред лет на летот на Алјаска ерлајнс во петокот.

Сликите споделени на социјалните мрежи покажуваат дупка на страната на авионот и патниците кои користат маски за кислород. Летот – Летот 1282 на Alaska Airlines – се врати во Портланд набргу по полетувањето за Онтарио, Калифорнија, пренесува SEEbiz.

Националниот одбор за безбедност на транспортот започна истрага за експлозијата.

„Безбедноста ќе продолжи да го води нашето одлучување додека помагаме во истрагата на NTSB за летот 1282 на Alaska Airlines“, рече администраторот на FAA Мајк Витакер во соопштението.

Од 171 авиони приземјени според директивата, United Airlines има 79, а Алјаска 65, додека останатите 74 се дистрибуирани меѓу шест други превозници.

Авионот со 178 седишта што експлодираше во петокот беше доставен до Алјаска ерлајнс на 11 ноември.

Иако заземјувањата од големи размери од страна на регулаторите се ретки, ФАА внимателно го надгледуваше Боинг 737 Макс откако две фатални несреќи пред речиси пет години го принудија  да се приземји низ целиот свет.

Рас Моулд, главен инвестициски директор во Еј Џеј Бел, истакна дека инцидентот во петокот е последен во „серијата проблеми за компанијата“ и сугерираше дека фирмите што го користат авионот 737 Max „ќе размислуваат долго и напорно за нивните идни барања за авиони“.

Акциите на европскиот ривал на Боинг, Ербас, во понеделникот до средината на утрото зајакнаа за 1,7 отсто, бидејќи инвеститорите шпекулираа дека компанијата може да го преземе пазарниот удел од американскиот ривал.

Менаџментот на Боинг ќе биде под голем притисок од регулаторите и клиентите да објасни што се случува, што значи значителни проблеми за бизнисот. Не е ни чудо што инвеститорите се тркаа да продаваат акции бидејќи ризиците за инвестицискиот случај само нагло се зголемија – рече Моулд.