Испораките на паметни телефони го претрпеа најлошиот квартален пад во историјата

30

Глобалните испораки на паметни телефони го претрпеа својот најголем квартален пад досега, што е јасен знак за заладување на побарувачката на потрошувачите, сигнализирајќи голем удар за производствените центри како Јужна Кореја и Виетнам.

Испораките паднаа за 18,3 отсто во декемврискиот квартал во однос на претходната година на нешто повеќе од 300 милиони единици, објави во четвртокот IDC. За годината, испораките паднаа за 11,3 отсто и претставуваа најниска вкупна вредност во една деценија, велат истражувачите, според Блумберг.

„Никогаш не сме виделе намалување на пратките во празничен квартал“, рече Набила Попал, директор за истражување во IDC, во соопштението за печатот. Заедно со инфлацијата и економските несигурности, заклучувањето на Ковид-19 во Кина беше уште еден фактор што и наштети на индустријата, вклучително и продажбата на iPhone на Apple.

Превирањата во главната кинеска производствена база на Apple можеби ја нарушија испораката овој квартал. Протестите поради ограничувањата на Ковид и условите за живеење во комплексот Женгжу, поради кои повеќето од светските iPhone телефони прекинаа со производство со недели, кулминираа со насилни протести во декември.