Извршниот директор на Binance: Криптото ќе преживее

33

Извршниот директор на Binance, најголемата онлајн менувачница на криптовалути, во средата рече дека формира фонд за обновување за да им помогне на луѓето во индустријата, истовремено велејќи дека секторот „ќе биде добро“.
„Сакаме силните играчи во индустријата денес да ги заштитат добрите играчи во индустријата кои би можеле да бидат повредени само на краток рок“, рече извршниот директор на Binance, Чангпенг Жао, за време на интервјуто со Ден Марфи од CNBC на Finance Week во Абу Даби.

Жао рече дека криптовалутата „покажа исклучителна отпорност“, што сугерира дека не очекува неодамнешните турбуленции во индустријата да предизвикаат долгорочна штета. Тој не ја прецизираше точната бројка за големината на фондот за наплата.

Неговите коментари доаѓаат само една недела откако Binance се повлече од договорот за спасување на ривалската размена FTX, која поднесе барање за банкрот во петокот.

Цената на биткоинот падна под 17.000 долари за прв пат од 2020 година, а постои загриженост дека таканаречената „крипто-зараза“ може да доведе до пад на други големи имиња во индустријата, како што е Crypto.com. Извршниот директор на компанијата ги негираше тврдењата и рече дека платформата е „работи како и обично“.

„Краткорочно, има многу болка, но на долг рок тоа ги забрзува напорите што ги правиме за да ја направиме оваа индустрија поздрава“, рече Жао.

Извршниот директор во понеделникот рече дека Binance забележал „благ пораст на повлекувањата“ во изминатата недела, но рече дека тоа е во согласност со другите падови на пазарот.