Извршниот директор на Nvidia се искачи на листата на милијардери додека цената на акциите на компанијата расте

42

Богатството на извршниот директор на Nvidia, Џенсен Хуанг, забележа големо засилување во четвртокот, бидејќи компанијата што тој ја коосноваше во 1993 година значително доби на вредност.

Сега Блумберг го рангираше Хуанг на 21. место како најбогат човек во светот, откако во четвртокот го зголеми неговото богатство за дури 8,5 милијарди долари. Претходно, цената на акциите на неговата компанија порасна за 15 отсто за време на утринското тргување.

Хуанг (61) сега вреди околу 68,1 милијарди долари, надминувајќи го Чарлс Кох и брзо стигна до членовите на семејството Волтон, кое е сопственик на синџирот Волмарт, кој има пазарна капитализација од околу 471 милијарда долари. На врвот на листата се Илона Маск, Бернард Арно и Џеф Безос.

Кој е Хуанг?
Хуанг е на чело на Nvidia од нејзиното основање, служејќи како ко-основач, извршен директор, претседател и член на одборот. Тој поседува и околу 3% од компанијата.

Nvidia, сега една од најголемите компании на берзата со вредност од нешто помалку од 2 трилиони долари, забележа добивка во четвртокот откако објави извонреден раст на заработката поттикнат од бумот на вештачката интелигенција (ВИ).

Хуанг во изјавата во средата вечерта рече дека генеративната вештачка интелигенција сега „достигнала превртена точка“.

Nvidia е клучна за растечкиот простор за вештачка интелигенција. Американскиот производител на чипови учествува со околу 70% од продажбата на полупроводници со вештачка интелигенција во светот.