Како извршниот директор на светската крипто берза неславно пропадна?Најголемата дневна загуба меѓу милијардерите-некогаш!

210

Две од најголемите офшор берзи за криптовалути се спојуваат – ова е вест што предизвика голема врева вчера, откако гигантот Binance, наводно, ја презел FTX, компанија од Бахамите основана во 2019 година.

Сепак, не помина сè така глатко. Неколку недели имаше „тепачка“ помеѓу двајца извршни директори: Чангпанг Жао (Binance) и Сем Банкмен-Фрид (FTX).

Во меѓувреме, беше објавено дека Binance се повлекува од спасувањето на FTX.

„Во објавувањето дека се повлекува од преземањето на FTX, Binance, најголемата светска крипто берза, соопшти дека за време на процесот на длабинско снимање на финансиските извештаи на ривалската берза, станала свесна за лошото управување со средствата на клиентите и наводните истраги на американските власти“, наведе Си-Ен-Ен.

Дејли мејл сега објави дека Банкмен-Фрид изгубил 16 милијарди долари од своето лично богатство, што е намалено на 1 милијарда долари, бидејќи двете водечки криптовалути – биткоин и етериум – потонале за 10%.

Ова е и најголемата дневна загуба во животот на еден милијардер, се наведува. Меѓу другото, неговата компанија FTX се соочува со криза на ликвидност, која ривалот Binance требаше да ја „закрепне“.

Банкмен-Фрид (30), кој минатата година рече дека неговата крипто компанија ќе биде доволно голема за да го купи Голдман Сакс, се чини дека е доста „занесен“. Неговото богатство падна на „само“ една милијарда, а тоа е загуба од 94% – исто така, повторно да се истакне, најголемиот еднодневен колапс досега меѓу милијардерите.

Токенот FTX, кој беше проценет на скоро 20 долари порано во вторникот, сега потона за повеќе од 75 отсто на нешто повеќе од 5 долари. За споредба, Биткоин – најпопуларната криптовалута – има токен во моментот во вредност од 18.480,21 долари.

Жао (45) се чини дека се радува поради падот на неговиот ривал на Твитер, понатаму пишува Дејли Меил, обвинувајќи ја одлуката на FTX да користи сопствена криптовалута – за пад од повеќе од 16 милијарди долари.

„Две големи лекции: Никогаш не користете го токенот што сте го создале како колатерал“, напиша Жао, додавајќи: „Не одете во долгови ако водите крипто бизнис“.

Банкмен-Фрид, инаку, важи за едно од најголемите имиња на крипто-пазарот, а неговото лично богатство некогаш достигна 26 милијарди долари. Успеа да се „набие“ на насловните страници бидејќи вети дека ќе го „обликува светот“ – донира милиони во политички цели и добротворни цели.

Тој имаше околу 53 отсто удел во FTX, во вредност од околу 6,2 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг. Сепак, неговиот највреден имот беше во неговата компанија за трговија со криптовалути, Alameda Research, која придонесе со 7,4 милијарди долари за неговото лично богатство.

Според WSJ, Банкмен-Фрид им рекол на инвеститорите во средата дека му се потребни „итни средства за покривање на недостиг од приближно 8,0 милијарди долари“ поради барањата за повлекување на клиентите што се појавија во последните денови. Сè на сè, без преземање за спасување, FTX е упатен кон колапс, заедно со остатокот од огромната крипто империја на Банкмен-Фрид.