Катар вложи 200 милијарди долари во Мундијалот

109

Со натпреварот меѓу домаќинот Катар и Еквадор од 17 часот по средноевропско време почнува долгоочекуваниот Мундијал. Првиот натпревар на турнирот, кој ќе се игра од 20 ноември до 18 декември, е закажан на стадионот Ал Баит со капацитет од 60.000 луѓе во градот Ал Хор, 35 километри северно од Доха.

Ова ќе биде убедливо најскапото Светско првенство во историјата. Се проценува дека Катар за десет години откако е избран за домаќин потрошил дури 220 милијарди долари, а тоа е 15 пати повеќе отколку што Русија потрошила за организација на Мундијалот во 2018 година, пишува Форбс.

Министерот за финансии на Катар рече дека во 2017 година земјата трошела 500 милиони долари неделно на инфраструктурни проекти, вклучувајќи патишта, хотели, осум стадиони и надградба на аеродроми, за да ја подготви малата блискоисточна земја да биде домаќин на најголемиот спортски настан во светот.

Економските аналитичари сметаат дека Катар нема да може да ја врати инвестицијата на овој настан.

Лош избор на домаќин?
Многу контроверзи го следат ова Светско првенство во ФИФА, почнувајќи од земјата каде што беше одлучено да се игра до правилата на домаќинот за однесувањето на гостите.

Форбс пишува дека Катар е под строга лупа на медиумите и јавноста поради стотици, потенцијално дури и илјадници работници, од кои многу се од други земји, кои ги загубија животите за време на изградбата на инфраструктурата. Се наведува дека работеле за минимална плата.

Во исто време, изборот да се одржи најголемата фудбалска изложба во светот во Катар не беше особено одобрен од мнозинството од јавноста. Поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер, минатата недела изјави дека одлуката да биде домаќин на Катар е „лош избор“.

Тоа е премала земја за фудбал и Светско првенство, кои се преголеми“, изјави Блатер.

Најголем проблем за навивачите е што нема да можат да консумираат алкохол како што се навикнати, туку само во ограничена мера, бидејќи во Катар е забрането конзумирање на алкохолни пијалоци.

Имено, Катар нагло ја промени првичната одлука и забрани продажба на пиво во фан зоните пред стадионот на само 48 часа пред почетокот на турнирот.

Заливската држава ја ограничува продажбата на алкохол во хотели со висока класа, но се согласи да дозволи продажба на Бадвајзер, еден од најголемите спонзори на Светското првенство, во одредени зони надвор од осумте стадиони на кои се одржуваат натпревари, пишува Фајненшл Тајмс.

Покрај сето ова, датумот на за прв пат одржување на Светското првенство во фудбал е доцна есен, што наиде на незадоволство и кај дел од јавноста. Ниту на фудбалерите не им е лесно, бидејќи Светското првенство се одржува во средината на лигашките натпреварувања.

Најголеми фаворити за престижната титула овојпат се селекциите на Бразил, Франција и Аргентина.

Покрај познатиот трофеј, светскиот фудбалски шампион ќе добие и парична награда од 42 милиони долари. ФИФА остави на тимовите да одлучат како ќе ги распределат тие пари.

Финалниот натпревар на овој Мундијал ќе се одигра на 18 декември на стадионот „Лусаил иконик“ со капацитет од 80.000 луѓе.