Кина ја престигна Јапонија: За прв пат извезе повеќе автомобили

43

Кина објави дека стана најголемиот светски извозник на автомобили, откако ја престигна Јапонија во првите три месеци од оваа година.

Официјалните податоци објавени минатата недела покажаа дека Кина извезла 1,07 милиони возила, што е за 58 отсто повеќе од првиот квартал од 2022 година.

Истовремено, Јапонија извезла 954.185 возила, по зголемување од 6 отсто во однос на претходната година.

Кинескиот извоз е зголемен со побарувачката за електрични автомобили и продажбата во Русија. Минатата година Кина ја престигна Германија и стана втор најголем извозник на автомобили во светот, пишува Би-Би-Си.

Според Кинеската Генерална Царинска управа, Кина извезла 3,2 милиони возила во 2022 година, во споредба со извозот на Германија од 2,6 милиони возила.

Отстранувањето на индустријата од фосилните горива помогна да се поттикне подемот на кинеската моторна индустрија. Извозот на нови енергетски возила, вклучувајќи ги и електричните автомобили, се зголеми за повеќе од 90 отсто во споредба со една година порано.

Производителот на електрични автомобили Илон Маск има огромна фабрика во Шангај која извезува во региони вклучувајќи ги Јапонија и Европа. „Гигафабрика“ на Тесла моментално е способна да произведува 1,25 милиони возила годишно, а компанијата планира дополнително да го зголеми капацитетот.

Минатиот месец започна со производство на теренци Model I за извоз во Канада. Кина, исто така, забележа пораст на извозот во Русија од почетокот на војната во Украина, бидејќи западните земји воведоа трговски санкции кон Москва.

Минатата година, кинеските производители на автомобили, вклучувајќи ги Geely, Chery и Great Wall, забележаа скок на нивниот пазарен удел во Русија, откако ривалите, вклучувајќи ги Volkswagen и Toyota, ја напуштија земјата по инвазијата на Украина.