Кина одби да доставува делови за авиони на руски компании

170

„Официјален Пекинг одби да испорачува компоненти за авиони на руски компании“, изјави за новинарите Валериј Кудинов, шеф на руската Федерална агенција за воздушен транспорт.

„Ќе бараме делови за авиони од други земји“, рече Кудинов, пренесува Tанјуг.

Според него, Турција или Индија би можеле да станат такви добавувачи.