Кинескиот БДП под очекувањата

12

На азиските берзи денеска паднаа цените на акциите, по силниот раст минатата недела, бидејќи инвеститорите беа разочарани од побавниот од очекуваниот раст на кинеската економија.

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион беше намален за 0,3 отсто заклучно со 07:00 часот, откако минатата недела скокна за 5,6 отсто.

Во исто време, цените на акциите во Австралија, Јужна Кореја и Шангај паднаа меѓу 0,1 и 1,2 отсто. Јапонија е затворена поради одмор, додека берзата во Хонг Конг е затворена поради закана од ураган.

По силниот пазарен собир минатата недела, инвеститорите утринава беа разочарани од податоците кои покажуваат дека кинескиот бруто домашен производ (БДП) во вториот квартал пораснал за 6,3 отсто на годишно ниво, помалку од 7,3 отсто што аналитичарите очекуваа во анкетата на Ројтерс.

Кинескиот завод за статистика соопшти дека веруваат дека БДП годинава ќе порасне како што очекуваат властите, околу 5 отсто, но дека претстои период на предизвици.

Најавено е и дека во јуни индустриското производство пораснало за 4,4 отсто на годишна основа, над очекувањата, додека растот на трговијата на мало е пократок, за 3,1 отсто.

„Сите овие податоци сугерираат дека закрепнувањето по Ковид е забавено. Загрижувачки е и тоа што невработеноста кај младите достигна рекордни нивоа“, вели Керол Конг, економист во CBA.