Кинеските власти конфискуваа 3.500 „копачи“ на биткоин

25

Повеќе од 3.500 копачи на биткоин се запленети во Кина поради зголемените тарифи за електрична енергија во земјата.

Кина е насочена кон копачите на Биткоин (БТК), откако таргетираат подземни фарми за копање.

Според кинеските медиуми, зголемувањето на цените на електричната енергија за копачите на криптовалути во провинцијата Жеџијанг на почетокот на оваа година имало за цел да послужи како пречка за продолжување на нелегалните рударски операции во покраината.

Провинциите Гуангдонг, Хеилонгџијанг и Шанкси објавија конфискација на опремата за копање на Биткоин и други напори за постепено укинување на компаниите кои избегаа од брановите на репресија по забраната за криптовалути во септември, се вели во соопштението за печатот.

Во меѓувреме, на 15-ти март, властите во Јунфу, 2,4-милионската метропола во Гуангдонг, конфискуваа 554 копачи од блиското село, според локалните медиуми.

Повеќе од 60 платформи беа конфискувани од тајни области за криптовалути во Муданџијанг, метропола со 2,3 милиони жители во северната провинција Хеилонгџијанг во март оваа година.

Провинцијата Шанкси во петокот објави дека цената на електричната енергија за фармите за криптовалути ќе се зголеми за 1 јуан (0,16 долари) по киловат од 10 мај за да се надомести инфлацијата.