Кишида најави проширување на санкциите против Русија

18

Јапонската влада ќе ги прошири индивидуалните и санкциите во однос на извозот од Русија, изјави премиерот Фумио Кишида на самитот на Г7 во Германија, пренесе јапонскиот јавен сервис NHK.

Според извештајот, Јапонија има намера да ги замрзне имотите на 70 руски физички и правни лица поради ситуацијата во Украина и да воведе дополнителни санкции поврзани со извозот за уште 90 руски организации за кои официјален Токио смета дека имаат врски со одбранбената индустрија. јавува ТАСС.

Новиот пакет мерки ќе ги забрани и сметководствените и доверливите услуги за Русија и увозот на руско злато.