Kои ќе бидат најбрзо растечките туристички дестинации

58

Новата година е ново и возбудливо поглавје за сите патници. Тоа е нов почеток и можеме да почнеме да посакуваме неоткриени дестинации до кои би можеле да не однесат нашите пасоши.

Но, кога би требало да изберете кои места мислите дека ќе бидат најжешките дестинации во 2024 година, каде би оделе? Некаде во Европа? Азија? Можеби  Африка?

Eкспертот за оптимизација на SALT.agency анализираше огромна количина на податоци за обемот на пребарување на интернет за да направи сопствено предвидување за тоа кои земји верува дека ќе пораснат најмногу во 2024 година.

Eве кои се дестинациите:

Тунис
Со сончев медитерански брег, уникатна и фасцинантна култура и релативно ниски цени – не е ни чудо што интересот за северноафриканската земја Тунис расте.

Прекрасните одморалишта на плажата заливот Хамамет во Тунис, Сиди Бу Саид и Џерба се релативно неоткриени во споредба со другите популарни медитерански дестинации и како такви се потивки и малку поевтини.

Пролетта е одлично време за посета, со помалку топло време, но сепак многу сонце како придружба на свежата морска храна и коктели.

Мексико
Од добро газените омилени како Канкун, Тулум и Лос Кабос до неговите помалку познати скриени скапоцени камења, Мексико секогаш изгледа како исклучително популарно место за патување.

Се чини дека 2024 година ќе биде година за паметење за земјата, со отворање на значајни нови аеродроми, нова железничка мрежа и други туристички случувања кои дополнително ќе го олеснат патувањето и ќе бидат сведоци на нејзините чуда.

Од Гвадалахара до Оахака, егзотичните и разновидни дестинации во Мексико продолжуваат да ги воодушевуваат патниците од целиот свет.

Мароко
Земја која веќе уживаше рекордно ниво на туризам во 2023 година, Мароко се чини дека ќе продолжи да биде популарен избор за патниците кои сакаат да го искусат нејзиниот прекрасен спој на африканска и арапска култура.

Мароко нуди неверојатна историја и култура во градовите како што се Рабат, Маракеш, Шефшауен и Казабланка, а исто така има и некои неверојатни плажи со скриени скапоцени камења за истражување, како што е Легзира.

Доминиканска Република

Многуте фасцинантни дестинации во Доминиканската Република се меѓу некои од најдобрите места за посета во зима, можеби поради зголемениот фокус на земјата на благосостојбата и луксузот во многу популарни одморалишта.

Шри Ланка
Шри Ланка долго време ги фасцинираше патниците од целиот свет благодарение на нејзината егзотична природа, топла клима, жива култура и неверојатна храна.