Кои се најевтините светски дестинации за соло патување

57

Соло патувањето е во пораст низ целиот свет, а тоа го потврдува и статистиката. Според податоците од платформата Booking.com, пред пандемијата, 14 отсто од нивните корисници биле соло патници, а во 2022 година нивниот процент се зголемил на неверојатни 23 отсто.

Дури и многу психолози наведуваат дека патувањето без друштво поволно влијае на чувството на самодоверба и на нашата личност и го менува животот на подобро. Доколку барате инспирација и сакате да патувате сами, ова се најевтините дестинации за соло патници според бројни студии.

ВИЕТНАМ

Виетнам е познат како една од најевтините дестинации во Југоисточна Азија, регион кој долго време е популарен кај соло патниците. Оваа прекрасна земја е дом на неверојатна природна убавина и веројатно ќе ви бидат потребни месеци или дури години да го истражите сето тоа.

Врз основа на податоците од сајтот за планирање патувања Budget Tour Trip, просечната цена на престој во Виетнам е околу 57 евра дневно. Авторите наведуваат дека е можно да потрошите помалку доколку престојувате во хостели и јадете брза храна.

АРГЕНТИНА

Кога ќе помислите на Аргентина, првото нешто што ви паѓа на ум се слики од парови кои страсно танцуваат танго на калдрма или возрасни мажи во солзи на фудбалски натпревари. Можеби чаша локално црвено вино и парче вкусно говедско месо на скара. Сите знаеме дека земјата на фудбалот, месото и танцот е една од најубавите во светот, а според истражувањата е и една од најевтините земји за соло патници.

Еден корисник на Traveloffpath коментира дека потрошил само 1.375 евра за еден месец во Буенос Аирес, а оваа сума вклучува живеење во луксузен апартман со една спална соба во модерен кварт, јадење надвор за ручек или вечера или нарачување испорака за речиси секој оброк додека користите Uber секој ден, одите на викенд патување во Уругвај и авионски билети за патување низ земјата.

ПОРТУГАЛИЈА

Веќе 16 години по ред, британски The Post Office составува листа на европски градови кои нудат најдобра вредност за парите. Во 2023 година, Лисабон беше прогласен за „најисплатлива“ европска метропола, а користеа критериуми како што се цената на викенд престој во градот во хотел со три ѕвезди, цената на јавниот превоз, како и билетите за најпознатиот музеј и храна и пијалоци во локалните ресторани.

Ако сонувате за вашето следно патување некаде во Европа, дојдете и откријте го Лисабон. Тоа е историски град полн со приказни, каде што сонцето сјае 300 дена во годината, а температурата ретко паѓа под 15 Целзиусови степени. Град во кој се чувствувате безбедно, дење или ноќе, и каде ќе најдете хотели и ресторани за сечиј вкус, буџет и барања, пишува Putnikofer.hr.