Кој е Стив Балмер? Некогаш беше помошник на Бил Гејтс, денес е петти најбогат човек на светот

82

Поранешниот асистент на Бил Гејтс во Мајкрософт сега е петта најбогата личност во светот, според индексот на милијардери на Блумберг и е само едно место зад Гејтс на листата на најбогати луѓе во светот во реално време.

Стив Балмер, кој му се придружи на Мајкрософт како негов 24-ти вработен во 1980 година, успеа неговото богатство да порасне на околу 117 милијарди долари минатата година, според податоците на Блумберг во вторникот. Оваа бројка е само околу 5 милијарди долари помалку од проценетото нето богатство на Гејтс од 122 милијарди долари.

Богатството на Балмер е зголемено за повеќе од 30 милијарди долари од почетокот на годината. Пред Балмер се само Илон Маск, Бернард Арно, Џеф Безос и Бил Гејтс. А топ 10 зад Балмер ги заокружуваат Лери Елисон, Ворен Бафет, Лери Пејџ, Марк Цукерберг и Сергеј Брин. Балмер е единствен меѓу Топ 10 најбогати бидејќи е единствениот неосновач на голема бизнис империја.

Кој е Стив Балмер
Балмер беше на Универзитетот Харвард, каде што го запозна Гејтс. Додека Гејтс се откажа за да го основа Мајкрософт, Балмер дипломирал во 1977 година со диплома по применета математика и економија.

Тој ја започна својата кариера во Мајкрософт како асистент на претседателот пред околу четири децении, иако неговата улога во тоа време беше повеќе бизнис менаџер во брзорастечкиот производител на софтвер. Тој се искачи низ рангот за на крајот да стане нејзин претседател, а потоа и извршен директор, наследувајќи го Гејтс. Балмер се повлече од функцијата извршен директор во 2014 година, истата година кога го купи кошаркарскиот тим на Лос Анџелес Клиперс.

Голем дел од богатството на Балмер останува врзано во акциите на Мајкрософт. Блумберг проценува дека Балмер сè уште поседува околу 4% од компанијата.

Акциите на Мајкрософт пораснаа за околу 40% само во 2023 година, во голем дел благодарение на пресвртот во технолошкиот сектор поттикнат од вештачката интелигенција (ВИ).