Колку чини квадрат на црногорско приморје

118

Цените на недвижностите во Црна Гора годинава се во просек за 15 отсто повисоки од минатата година, а најголема побарувачка има за квадратни метри на море. Понудата на црногорското крајбрежје е разновидна и можете да најдете се – од апартмани,  до луксузни „пентхауси“, куќи и вили. Според веб-страницата nekretnine.rs, цените на метар квадратен во Црна Гора во просек се движат од најмалку 1.500 евра па нагоре.

На пример, може да се најдат студија од околу дваесет метри квадратни по цена од 30.000 евра, колку што е едно во Тиват, на околу 800 метри од плажата, која се наоѓа на приземје. Во понуда има и полуксузни станови, па за стан од 46 квадрати во Будва потребно е да се издвојат 184.000 евра, пишува Банкар.ме.

Во продолжение преглед на цените на недвижностите во некои од омилените дестинации за одмор во Црна Гора.

Будва

Цените на недвижностите во Будва и околните населени места се доста повисоки. Така, во Бечиќи може да се најде двособен стан во зграда во изградба од 37 метри квадратни по цена од 125.400 евра.

Во Рафаиловиќи на три километри од Будва се продава трособен стан кој се наоѓа на плажа. Станува збор за 165 метри квадратни и чини 550.000 евра.

Во Будва, во центарот на 39 квадрати, сопственикот ќе го чини 89.700 евра.

Во Будва се нудат и значителен број на луксузни недвижности чии цени се движат во милиони евра.

Котор

Што се однесува до Котор, ненаместен стан во нова зграда со поглед на море од 54 квадрати во Доброта чини 120.000 евра.

Од друга страна, луксузен стан во Доброта од 57 квадрати со поглед на море сопственикот чини 179.000 евра.

Херцег Нови

Во Херцег Нови сопственикот на трособен стан од 99 квадрати бара 199.000 евра.

Во огласите има и луксузни 103 метри квадратни за 159.650 евра. Се додава дека станот има голема тераса со поглед на море.

Доколку барате нешто поблиску до брегот, за еднособен стан од 45 квадрати на 250 метри од море, треба да издвоите околу 80.000 евра.

Тиват

Во случајот со Тиват, цените се исти како во Будва, па се издвојува малку повеќе за еднособни апартмани и студија.

На пет минути од центарот на Тиват се наоѓа стан во нова зграда од 48 квадрати кој се продава по цена од 298.000 евра.

Во населбата Крашиќи за 60.000 евра се добиваат 53 метри квадратни. Во истата населба се продава стан од 116 квадрати за 270.000 евра.