Колку ќе биде поскап новиот Dacia Duster од стариот

33

Ценовникот на новиот модел е објавен на еден од поголемите европски пазари.

Duster, заедно со Sandero, е еден од продажните хитови на брендот Dacia, а се чини дека новата генерација на ова возило, трета по ред, ќе продолжи да ги привлекува европските купувачи во голем број.

Освен дизајнот, клучна ќе биде цената, а се чини дека нема да има поголеми промени. Во Шпанија беа објавени првите информации за цените на новиот модел и првичната верзија ќе биде за 340 евра поскапа од претходникот.

Со новиот Duster, веќе не е достапен дизел мотор, а погонот 4×4 сега ќе биде поврзан со 1,2-литарски бензински мотор со 130 КС. Како верзија со која ќе заштедите при возење се наметнува хибридот кој е опремен со Extreme и најскапиот Duster. Исто така, почетната верзија има плинска инсталација и 100 КС. Ревија Хак ги пренесува цените на новиот Duster во Шпанија.

Верзија Цени (евра)
Essential ECO-G 100 19.290
Expression ECO-G 100 21.390
Expression TCe 130 4×2 22.890
Expression TCe 130 4×4 25.090
Expression Hybrid 140 26.290
Journey ECO-G 100 22.890
Journey TCe 130 4×2 24.390
Journey Hybrid 140 27.790
Extreme ECO-G 100 22.890
Extreme TCe 130 4×2 24.390
Extreme TCe 130 4×4 26.590
Extreme Hybrid 140 27.790