Компанија поддржана од Безос и Гејтс почна со ископување метали на Гренланд

33

Компанијата за истражување на минерали KoBold Metals, поддржана од милијардери меѓу кои Џеф Безос и Бил Гејтс, во четвртокот соопшти дека ќе започне со дупчење на Гренланд за критични материјали што се користат во електричните возила.

KoBold, кој користи вештачка интелигенција и машинско учење за да „лови“ суровини, минатата година обезбеди 51 отсто удел во проектот Disko-Nuussuaq на западниот брег на Гренланд, управуван од BlueMining од Лондон, пишува Ројтерс.

Заедничкото вложување ќе користи беспилотни летала за да направи магнетни снимки со висока резолуција и планира да пробие вкупно 3.000 метри оваа година до длабочина од 150 до 400 метри каде што се наоѓаат метали.

„Целта е да се таргетираат масивните метални групи никел, бакар, кобалт и платина“, изјави извршниот директор на „Bluejay Mining“, Бо Стенсгард, за Ројтерс.

Цените на никелот, кои се користат во батериите од не’рѓосувачки челик и електрични возила, се зголемија повеќе од двојно на почетокот на овој месец по руската инвазија на Украина, која предизвика западни санкции против Москва. Русија обезбедува околу 10% од потребите за никел во светот.

„Неодамнешните несреќни геополитички случувања јасно покажуваат дека на западниот свет му се потребни нови наоѓалишта на овие критични метали“, рече Стинсгард.

„KoBold“ е приватна компанија чии главни инвеститори се „Breakthrough Energy Ventures“, климатски и технолошки фонд поддржан од ко-основачот на Microsoft Бил Гејтс, основачот на Bloomberg – Мајкл Блумберг и основачот на Amazon – Џеф Безос.

„Целосно наелектризирање на глобалната економија е најголемиот предизвик на нашата генерација“, рече извршниот директор на „KoBold“, Курт Хаус.

„За да ја постигнеме оваа возвишена цел, мораме да ги забрзаме нашите напори да најдеме клучни материјали за револуцијата на електричните возила“, рече тој.

Минатиот месец, „KoBold“ собра 192,5 милиони долари за да ги искористи за откривање критични материјали, пишува usnews.com.

Други инвеститори на „KoBold“ го вклучуваат фондот за ризичен капитал Andreessen Horowitz, норвешката државна енергетска компанија Equinor и Раи Далио, основач на најголемиот хеџ фонд во светот, Bridgewater Associates.