Компанијата во која инвестираше Роџер Федерер е една од најбрзо растечките марки на патики во светот

266

Еден од најдобрите тенисери во светот, Швајцарецот Роџер Федерер, докажа дека покрај одличните тениски вештини, има и чувство за бизнис. Пред две години, тој инвестираше во швајцарската компанија On Holding, која беше една од најбрзо растечките марки на патики во светот, откако беше основана пред една деценија.

Сега, акциите на оваа компанија, скокнаа за речиси 46 проценти, а вредноста на компанијата е околу 11 милијарди долари. Сето ова доаѓа откако е забележана голема побарувачка за патики, поради пандемијата и епидемиолошките мерки. Швајцарската компанија тврди дека главната предност на нејзините патики е воздушното перниче кое обезбедува удобност при одење или трчање. Затоа, тој ги рекламира под слоганот “Трчање по облаци“.

Швајцарскиот тенисер стана акционер во 2019 година со инвестирање на непозната сума, а потоа помогна да се дизајнира тенискиот модел Роџер Про, кој се продава за околу 200 долари. Патем, компанијата е основана во 2010 година од тројцата ентузијасти за трчање, Оливија Бернард, Дејвид Алеман и Каспар Копети, пренесува Пословни дневник.

Покрај Федерер, On Holding го привлече интересот на другите инвеститори поради еколошката свест, што е се поважен предуслов во финансискиот свет кога се одлучува да се инвестира.