Кратења на работни места: 1.000 луѓе во Opel ќе останат без работа

32

Уште еден бренд размислува да отпушти работници во своите фабрики. Вработените ќе бидат потикнати со предвремено пензионирање и отпремнини.

Отпуштањата во автомобилската индустрија стануваат сè почести. Tesla и Ford неодамна воведоа значителни кратења на работни места. Постојат многу индикации дека слична судбина го чека и Opel, кој во наредните месеци би можел да отпушти околу 1.000 луѓе.

Германскиот магазин „Ханделсблат“ известува за плановите на Опел. Стелантис, во сопственост на Opel, размислува да испрати избрани вработени во  предвремено пензионирање во замена за отпремнина, според извештаите објавени во четвртокот.

„Соочени со брзата трансформација на индустријата, пандемијата, геополитичката ситуација, нестабилните синџири на снабдување и огромниот пораст на цените на енергијата и суровините, размислуваме за доброволна програма за заминување до 1.000 вработени во Германија“, потврдува портпаролот на брендот цитиран од „Ханделсблат“.

Конечните одлуки сè уште не се донесени. Сепак, познато е дека програмата може да вклучи вработени од сите германски фабрики на Opel: Раселсхајм, Ајзенах и Кајзерслаутерн.