Кремљ признава дека земјата се соочува со економски колапс поради војната

34

Руската економија се движи кон својата најголема криза во речиси три децении поради ефектите од западните санкции. Ова покажува протечена копија од прогнозите на Кремљ.

Руското Министерство за финансии предвидува колапс на БДП од 12 отсто оваа година, најголем пад од 1994 година, во времето на првиот постсоветски претседател Борис Елцин. Колапсот ќе збрише околу една деценија економски раст.

Русија е погодена од тешки санкции по инвазијата на Украина. Најверојатно ќе се интензивираат – Брисел разговара за забрана за набавка на нафта од земјава.

Кремљ е на работ на банкрот, откако минатата недела за влакно избегна неплаќање на надворешните долгови за прв пат по болшевичката револуција пред еден век. Кремљ сè уште нема објавено јавна економска прогноза, но податоците на Министерството за финансии се попесимистички од прогнозите на централната банка за пад од 8% до 10% оваа година, пишува „Блумберг“.

Во позадина на ова, Меѓународниот монетарен фонд очекува пад од 8,5%.

Во меѓувреме, ЕУ преговара за забрана за купување на руска нафта и гас. Велика Британија и САД веќе поднесоа барање да се откажат од руската нафта, а европските земји исто така работат на прекинување на испораката на гас од Москва.

Централната банка на Русија постојано ги намалуваше каматните стапки во последните неколку недели, откако ги зголеми на почетокот на конфликтот.

Инфлацијата во Русија продолжува да расте и достигна 17,7%. Гувернерката на руската централна банка Елвира Набиулина предупреди на тешка рецесија, пораст на цените и сериозни нарушувања на пазарот на трудот во Русија. Според неа, руската економија најверојатно ќе остане во стагнација во 2023 година.

Според официјалните податоци, руската економија пораснала за 3,7% во првиот квартал, но според Набиулина, ова е привремен поттик предизвикан од потрошувачите кои складираат стоки.

Руската економија се намали за 3% во 2020 година и 7,8% во 2009 година во услови на глобална финансиска криза. Деловните истражувања покажуваат дека активноста продолжува да опаѓа бидејќи санкциите ја намалуваат побарувачката.

Менаџерите се сè попесимисти за состојбите со кои се соочуваат. Компаниите отпуштаат вработени и се обидуваат да ги намалат трошоците поради зголемената инфлација.

Неколку од најголемите светски бродски компании ја бојкотираат Русија, создавајќи дополнителен инфлациски притисок и притисок за снабдување врз земјата.

Податоците од студијата на Goldman Sachs покажуваат дека руската економска активност се стабилизира со околу 10 отсто под нивото пред инвазијата.