Кризата во Evergrande нема да биде кинески Lehman Brothers

33

Азиските акции се обидуваат да ги отфрлат стравувањата од зараза, а во вторникот притисокот од продажбата продолжи поради стравувањата дека проблемите на задолжениот инвеститор во недвижности, China Evergrande, можат да се прошират на глобалната економија, пазарите и финансискиот систем.

Хонгконгшкиот Hang Seng достигна ново најниско ниво во последните 11 месеци за 0,3% до средината на сесијата, а пораниот раст во банкарскиот сектор и недвижностите помогна да се намалат загубите.

Јапонски Nikkei се врати од пазарниот одмор со пад од речиси 2%.

Пазарите на валути, суровини и обврзници останаа на исто ниво, но целокупната побарувачка за поризични средства остана ниска, особено бидејќи се очекува Федералните резерви да се приближат до очекуваната контракција на стимули во среда.

Европските фјучерси пораснаа за 0,5% на азиската сесија. Фјучерсите на ФТСЕ пораснаа за 0,7 проценти, а фјучерсите на С & П 500 пораснаа за 0,6 проценти, еден ден откако распродажбите ги погодија банките од двете страни на Атлантикот, што го доведе С & П 500 до својот најголем пад во последните два месеци.

„За да скокнат пазарите, треба да видиме конкретна акција од страна на властите за да се спречи секоја распространета зараза“, рече Дејв Ванг, портфолио менаџер во „Nuvest Capital“ во Сингапур.

Според стратезите на Citigroup Inc., Barclays Plc и UBS Group AG, должничката криза на „China Evergrande Group“ веројатно нема да се претвори во кинески Lehman.

Barclays вели дека пазарната средина не е слична со она што се случи за време на колапсот на Lehman Brothers, UBS вели дека нивото на можни неплатени долгови е доста ниско во однос на големината на кинеската економија, и Citigroup очекува политичарите да интервенираат.

„Условите едноставно не се такви за да дојде моментот на Lehman за Кина“, напишаа макро-стратезите на Barclays во белешка во понеделникот.

Мора да има нагло зголемување на кредитниот стрес далеку од секторот за недвижности, банки кои не сакаат да се соочат едни против други и огромни политички грешки, за да се случи ова, пишуваат тие.

Зголемената загриженост на инвеститорите за „Evergrande“ и задушувањето на секторот за недвижности во Кина, предизвикаа верижна реакција на глобалните ризични средства оваа недела, па дури и влијаеа на акциите со помалку опипливи врски со Кина. S&P Global Ratings предупреди во понеделникот дека проблематичниот претприемач најверојатно ќе банкротира доколку не добие поддршка од кинеската влада.

„Политичарите најверојатно ќе интервенираат за да спречат системски ризик, да добијат време за решавање на должничкиот ризик и да продолжат напред со делумно олеснување за целокупното кредитно опкружување“, напишаа аналитичарите на Citi во белешката.

Сепак, некои банки може да страдаат, забележаа тие.

Анализата на Citi за кредитната изложеност на банките кон високо-ризичните имотни претприемачи покажува дека кредитниот ризик е највисок за China Minsheng Banking Corp., Ping An Bank Co. и China Everbright Bank Co.

Во меѓувреме, Bank of Nanjing Co., Chongqing Rural Commercial Bank Co., Postal Savings Bank of China Co. се помалку ранливи и „секој пад би го виделе како подобрена можност за купување квалитетни средства“, пишуваат аналитичарите.

Jefferies Financial Group Inc. исто така, гледа „мала шанса за системски ризик“ од Evergrande и ги советува инвеститорите да купат банкарски акции кога ќе паднат. Освен Postal Savings Bank, други акции со рејтинг за купување на Јefferies вклучват China Construction Bank Corp. и Bank of Ningbo Co.

Иако Кина е на годишен одмор, а пазарите на копното се затворени, големите кинески државни медиуми не ги споменуваат проблемите на Evergrande.

Компанијата должи 305 милијарди долари и инвеститорите се изложени на ризик дека евентуален банкрот ќе одекне во секторот на недвижности во Кина и се што е изложено на него – пред се банките, а потоа и пошироката економија.

Кинескиот јуан се задржа во офшор трговија за да поврати дел од загубите што го доведоа до најниско ниво за три недели во понеделникот. Акциите на Evergrande паднаа за уште 4%, бидејќи фокусот се префрла кон четврток, кога компанијата треба да плати камата на обврзниците.

„Постои претпазливост на пазарот“, рече Џорџ Бубурас од K2 Asset Management во Мелбурн.

„Сепак, циклусот на профит и приходи е далеку од „мечкиниот“ пазар“, рече тој. „Evergrande е прашање на расположение, без сомнение. Но, нема настан за степенот на Lehman … Компанијата ќе биде спасена или реконструирана ако стане извонреден проблем за континентална Кина”.