Лансирањето на iPhone 14 би можело да биде одложено поради тензиите меѓу Кина и Тајван

24

Во изминатите неколку дена странските и домашните медиуми можеа да прочитаат за претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси и нејзината посета на Тајван, што предизвика незадоволство во Кина и на крајот реакција во форма на воени вежби во Тајванскиот теснец.

Тензиите растат со денови, а тоа најверојатно ќе се одрази на светот на технологијата, особено на Apple. Имено, американскиот технолошки гигант од Купертино е најголемиот клиент на TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), чии чипови ги доставува до производствениот погон Pegatron во Кина, каде што се склопуваат iPhone-и.

Иако Кина и Тајван немаа меѓусебни симпатии во минатото, посетата на Пелоси уште повеќе ги затегна тие односи. Државната администрација на Кина на тој начин донесе нови прописи кои забрануваат какво било спомнување на „Тајван“ или „Република Кина“ во документите за испорака, пишува GSM Arena.

Ова значи дека дел, ако не и целиот хардвер што се испорачува од Тајван може да биде вратен во земјата, што на крајот би можело да го одложи производството и на крајот лансирањето на толку очекуваната серија телефони iPhone 14.

Покрај тоа, потпретседателот на Pegatron и врвните директори на TSMC беа видени со Пелоси за време на посетата, што може дополнително да ги влоши трговските односи меѓу Кина и Тајван. Поради оваа причина, Apple побара од своите тајвански партнери да ги отстранат или заменат сите ознаки „Made in Taiwan“ или „Republic of China“.

Дополнително, долгогодишниот аналитичар на Apple, Минг-Чи Куо, тврди дека Apple ќе произведува некои 6,1-инчни модели на iPhone 14 во производствениот погон на Foxconn во Индија. Ако ова се покаже дека е вистина, тоа ќе биде прв пат во историјата Apple да го диверзифицира своето производство толку силно.