Летувањето во Црна Гора до 30 отсто поскапо од лани

10

Цените за летување на црногорското приморје во главната туристичка сезона ќе бидат за 30 отсто повисоки од лани.

На порастот на цените најмногу влијае инфлацијата која во Црна Гора лани изнесуваше 17,2 отсто, додека од почетокот на годинава цените пораснаа за околу 14 отсто.

Здружението на приватни даватели на сместување очекува нивните цени да бидат повисоки за 10 до 30 проценти во главната сезона.

„Ние сме нападнати од пандемијата на Ковид. Сè уште не се опоравивме од тоа бидејќи немавме никакви субвенции или програми за поддршка. На тој товар сега треба да се додаде и инфлацијата“, вели Бранка Џогановиќ од Здружението за Радио Слободна Европа (РСЕ).

Според податоците на Туристичката организација Будва, просечните цени за двокреветна соба во приватно сместување во главната сезона ќе бидат од 20 до 50 евра по лице, а апартманите за четири лица од 50 евра и повеќе, во зависност од категоријата и локацијата.

Според нивните податоци, просечната цена на трокреветниот стан во Петровац кај Будва е од 15 до 35 евра, додека во Будва од 20 до 40 евра.

Има и лански цени

Сепак, има издавачи кои гледаат деловна логика во одржувањето на ланските цени.

Зоран Драговиќ од Петровац вели дека е неопходно да се прилагоди на просечната платежна моќ на гостите од регионот – Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово.

„Не можам да му кажам на редовен гостин: сè поскапе, па морам да ја покачам цената за 30 проценти. Наместо тоа, морам да го зачувам за некое среќно време и да преземам барем половина од инфлацијата“, изјави Драговиќ за РСЕ.

Тој објаснува дека неговата деловна логика е дека „подобро е од десет илјади да изгубиш илјада, отколку да не добиеш ништо“, бидејќи смета дека владее „ценовниот елемент“.

Како пример наведува дека во еден дисконт му било ограничено да купува месечна залиха на средства за одржување на станот, со образложение дека можел да купи само два артикли истовремено „за да не ги прошверцуваат луѓето “.

„И тука се гледа дека државата ја изгуби контролата над цените. Не можам да правам сапун за да го исперам тоа што ми треба, не можам секој ден да одам во кафеана да купувам две шишиња шампон или регенератор за да можам да работам“, вели Драговиќ.

Хотелиерите претпазливи со цените

Од Црногорското туристичко здружение наведуваат дека хотелиерите годинава ги покачиле цените за околу десет проценти и дека сè уште се поевтини од конкуренцијата во Хрватска или Грција.

„Сезоната започна, веќе ги договоривме работните места и не ни е дозволено да ги креваме цените повеќе од тоа. Тие што одат со високи цени ќе „страдаат“ летово“, изјави за РСЕ хотелиерот Жарко Радуловиќ.

Во областа Будва има околу 140 хотели, а услугите во нив ќе бидат за седум до дваесет отсто поскапи во главната туристичка сезона, соопшти локалната туристичка организација.

Просечната цена по лице во хотел со три ѕвезди ќе биде од 28 до 46 евра, а кај оние од повисоката категорија од 37 до 140 евра. Ноќевање со појадок во хотели со пет ѕвезди ќе чини од 160 до 270 евра по лице.

Професорот по економија и туризам, Иво Жупановиќ, предупредува дека ценовната политика треба многу внимателно да се обликува летово, бидејќи за земјите од еврозоната се предвидува економски раст од само 0,7 отсто, а негативен предзнак ќе има во Германија и Велика Британија.

„Исто така, на пазарите на Турција, балтичките земји, како и на Источна и Централна Европа ќе има инфлација, не како лани, но сепак; Сите овие фактори треба да се земат предвид доколку сакаме да имаме реално избалансирани цени“, вели Жупановиќ за РСЕ.

Како пример наведува дека поради несоодветната ценовна политика во приватното сместување, лани тој туристички сегмент имал 20 проценти помала пополнетост.

„Бевме на северот на Црна Гора, во Жабљак, и таму е исклучително евтино, а сега сме веќе една недела на брегот каде што цените се малку повисоки, но сепак е навистина многу поволно за нас“, вели Сузан од Велика Британија во истражување на RSE .

Разновидноста на цените е најочигледна во угостителската понуда, бидејќи таа варира во зависност од локацијата и квалитетот. Од угостителското друштво Будва очекуваат во главната сезона нивната понуда да биде за десет отсто поскапа од пред една година.

Во Будва, најпосетуваниот град на црногорското приморје, можете да нарачате кафе на плажа за дури 1,40 евра, додека во најпознатото градско кафуле појадокот е 3,5 евра, а пицата, салатите и тестенините се 8 евра.

Оние кои сакаат да се почестат во некој од рестораните во Стариот град можат да нарачаат лигњи, гамбора или октопод од 16 до 20 евра, а риба од прва категорија за 40 евра за килограм.

Има клиенти и за скапи ресторани, како оние во Тиватско Порто Монтенегро, каде цените следат по ексклузивната понуда.

Нови цени и на плажите

Оние кои штотуку го планираат буџетот за летен одмор треба да ги земат предвид и цените на плажите.

Во првите недели од мај не  се наплаќаат чадор и лежалки, но нивното здружение вели дека цените во текот на главната сезона ќе бидат за 10 до 20 отсто повисоки од лани.

Тоа се должи на повисоките трошоци за работна сила, повисоките банкарски каматни стапки и инфлацијата, изјави за РСЕ Петар Делиќ од Улцињ, кој повеќе од 20 години е закупец на „Велика плажа“.

Лани изнајмувањето чадор со две лежалки чинеше 8 евра во претсезона, а 10 евра сред лето. Настрешници на плажа се изнајмуваат дневно за 10 или 30 евра.

Сите изнајмени плажи на црногорското приморје имаат дел наменет за посетители кои не сакаат да изнајмуваат лежалки и чадори, или имаат свои.

А оние кои претпочитаат да шетаат низ градот во костим за капење мора да сметаат на уште еден трошок.

Имено, од ова лето ќе биде забрането шетање во костими за капење во реонот на Стариот град и по улиците на Будва. Оние кои нема да ја почитуваат таа одлука ќе платат казна од 200 евра.