Луфтханза ги зголемува операциите во регионот- германскиот авиопревозник ќе започне со летови за Скопје за три месеци

158

Германската авиокомпанија Луфтханза следното лето ги зголемува своите операции низ поранешна Југославија со директно опслужување на шест од седумте пазари во регионот, како и зголемување на фреквенциите и воведување нови линии за да се спротивстави на растечката конкуренција.

„Луфтханза“ ќе започне со летови за Скопје за три месеци. – Луфтханза го нуди Скопје за прв пат од 23 април и ќе го поврзува главниот град на Северна Македонија до два пати на ден. Планирано е летовите да бидат атрактивни и за деловните патници и за туристите, соопштија од авиокомпанијата. Луфтханза ја зајакнува својата позиција во Источна Европа со додавање на Скопје“, соопшти авиокомпанијата. Опциите за трансфер до и од Канада се покажуваат како популарни кај македонските патници на Луфтханза, пишува Ex-Yu Aviaiton.

Авиокомпанијата се натпреварува со групацијата Ер Франс – КЛМ, особено на хрватскиот и словенечкиот пазар, каде што француско-холандскиот конгломерат се шири и добро работи, особено со трансферните патници во САД, Канада и Западна Европа, пренесува Ex-Yu Aviaiton.

Од друга страна, растечката мрежа на Ер Србија и можностите за трансфер на регионалните пазари со нови услуги на долги релации кон САД и Кина, исто така, претставуваат предизвици. Затоа германската авиокомпанија летово воведува летови до Скопје, како и зголемување на фреквенциите до Белград, Дубровник, Љубљана, Сараево и Загреб.

Коментирајќи го своето работење, Луфтханза изјави дека воведува дополнителни три неделни летови од Франкфурт до Сараево за вкупно десет неделни летови.

– Луфтханза ги проширува услугите од Сараево до Германија и Европската Унија со воведување нови летови заедно со Аустриан Ерлајнс, Свис и Еуровингс. Нашиот успех не би бил возможен без нашите партнери и клиенти. Со нетрпение очекуваме да продолжиме да обезбедуваме услуги и флексибилна мрежа за патниците во регионот, изјавија од Луфтханза.

Главните европски центри, како Лондон, Амстердам и Мадрид, се најпопуларни меѓу патниците на Луфтханза Сараево, заедно со точките во САД како Њујорк, Бостон и Чикаго.

На високо конкурентниот српски пазар, Луфтханза успеа да го зголеми бројот на превезени патници меѓу Германија и Србија, тренд што тие очекуваат да продолжи.

– Српскиот пазар е еден од најважните во Југоисточна Европа за Луфтханза и ние гледаме голем потенцијал и очекуваме натамошен позитивен развој, изјави претставник на Луфтханза.

Хрватска останува упориште за Групацијата Луфтханза благодарение на блиското партнерство со Кроација ерлајнс. Германскиот авиопревозник планира да одржи до 68 неделни летови до земјата ова лето.

– Драго ни е што имаме многу задоволни клиенти во Хрватска, што резултираше со нашата одлична репутација. Ја поврзуваме Хрватска со светот преку нашите главни аеродроми и придонесуваме за нејзиниот развој, соопштија тие.

Во Љубљана, Луфтханза сега сочинува 15% од сите патници. Европа доминира меѓу словенечките трансфери на германскиот авиопревозник, а предничат дестинациите како Лондон Хитроу, Амстердам, Берлин, Хелсинки, Прага и Осло.

– Групацијата Луфтханза ја препозна големата потреба за поврзување на Словенија, нејзиното население и економија со нашата мрежа на летови, објаснуваат од Луфтханза. Летово превозникот ќе направи рекордни 35 неделни ротации до главниот град на Словенија.