Луј Витон доби нов директор, Арно ја постави својата ќерка на чело на Диор

120

Претседателот и извршен директор на LVMH, Бернард Арно, го смени врвниот менаџмент во неговата империја на луксузни стоки, затегнувајќи ја контролата на неговото семејство со назначувањето на сопствената ќерка Делфин на чело на Кристијан Диор и назначувањето на нов шеф во Луј Витон.

Пјетро Бечари, кој е на чело на Диор од 2018 година, ја презема функцијата долгогодишниот извршен директор на Луј Витон, Мајкл Бурк.

„Двајцата се многу почитувани и прават логични промоции во рамките на групата“, рече аналитичарката на Credit Suisse, Наташа Брилант.

Акциите на LVMH, највредната европска компанија со околу 380 милијарди евра, пораснаа за 2% и достигнаа нови врвови. Акциите во луксузните компании неодамна беа зголемени со олеснување на ограничувањата за Ковид-19 во Кина, којшто е клучен пазар.

Делфин Арно (47) работеше во Луј Витон во изминатата деценија заедно со Бурк, а претходно помина една деценија во Диор.

Бурк ќе продолжи да работи заедно со постариот Арно, соопшти компанијата, без детали за неговата нова улога.

Еден од највлијателните директори во модната индустрија, Бурк го предводеше брзиот раст на Луј Витон, најголемиот светски луксузен бренд, играјќи клучна улога, на пример, во издигнувањето на уличниот стил во доменот на луксузот во последниве години.

Во меѓувреме, Бечари, кој исто така претходно го водеше брендот Fendi во сопственост на LVMH, тројно ја зголеми продажбата на Кристијан Диор на 6,6 милијарди евра за време на неговиот мандат, според проценките на Citi. LVMH вообичаено не дава преглед на годишната продажба на своите брендови.

„Планирањето на сукцесија на стратешки позиции беше клучно за успехот на основните брендови на LVMH во изминатите 20 години, така што денешните потези се значајни“, рече Томас Чове, аналитичар на Citi.

Најавените промени, кои стапуваат на сила во февруари, следуваат по неодамнешното назначување на Антоан Арно, најстариот син на Бернар Арно, на чело на семејната холдинг компанија, на местото на извршниот ветеран Сидни Толедано.