Лукашенко: Ќе го запреме транзитот на гас во Европа во случај на санкции

21

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко денеска се закани дека ќе го запре транзитот на гас во Европа, преку транснационалниот гасовод Јамал-Европа, доколку Европската унија ги прошири санкциите против Минск, пренесува Белта.

„Ја снабдуваме Европа со греење, а тие се закануваат со затворање на границата. А што ако го исклучиме природниот гас овде? Затоа би им препорачал на лидерите на Полска, Литванија и другите празноглави поединци да размислат пред да зборуваат“, рече Лукашенко на владина седница, пренесе ТАСС.

ЕУ и НАТО го обвинуваат Лукашенко дека ги користи мигрантите како оружје за притисок врз Западот со испраќање на луѓе кои бегаат од Блискиот Исток во Минск, а потоа до границите на Полска и балтичките земји.

Брисел најави санкции против Белорусија поради ситуацијата со мигрантите на полско-белоруската граница.