Маск ги предупреди крипто-инвеститорите и објасни зошто dogecoin е неговата омилена криптовалута

34

Во неодамнешното интервју за Wall Street Journal, извршниот директор на Tesla рече дека не може да ги советува луѓето да инвестираат пари на пазарот на криптовалути.

Тој се осврна и на Dogecoin, објаснувајќи зошто тоа е неговата омилена криптовалута.

Илон Маск имаше контроверзни односи со крипто индустријата и заедницата во последните неколку години. Од купување биткоини за него и за Тесла до продажба на удели поради негативното влијание на ископувањето биткоини врз животната средина.

Сепак, тој исто така го поддржа dogecoin и ја искористи речиси секоја можност да ја зголеми цената и популарноста на средството, без разлика дали намерно или не.

На прашањето дали сè уште сака криптовалути, Маск рече дека „никого не советува да купува криптовалути или да инвестира во Dogecoin“.

Сепак, милијардерот додаде дека догекоинот е неговата омилена криптовалута бидејќи „го има најдобриот хумор и има кучиња“. Тој, исто така, утврди дека најироничен исход за глобалните валути ќе биде меме-токен создаден како шега да стане глобална светска валута.

Фото: facebook