Маск: Го спасив Твитер од банкрот

43

Илон Маск вели дека Twitter Inc. „e во тренд на рентабилност“ откако мораше да го спаси од „банкротот“.
Милијардерот во неделата во твит рече дека последните три месеци биле „исклучително тешки“. Тој мораше да го балансира спасувањето на платформата за социјалните медиуми со одговорностите во две други компании што ги надгледува – Tesla Inc. и Space Exploration Technologies Corp. или SpaceX.

„Не би ја посакал таа болка никому“, изјави Маск.

Дневниот број на корисници и корисничките минути се „сè уште силни“, рече Маск во следниот твит.

Маск минатата година склучи договор за Твитер вреден 44 милијарди долари, кој му даде контрола на компанијата за 54,20 долари по акција. Тој, исто така, минатата година стана првиот човек во историјата на кој му се избришани 200 милијарди долари од неговото богатство, според индексот на милијардери на Блумберг.

Од преземањето, Маск отворено и често зборуваше за можноста за банкрот на Твитер. Сепак, платформата ја плати својата прва камата на долгот од 12,5 милијарди долари што новиот сопственик го искористи за да ја приватизира минатата година, зголемувајќи ја довербата во нејзината способност да избегне банкрот на краток рок.

Фото: Facebook